Wydrukuj tę stronę
środa, 02 czerwiec 2021 09:44

Białoruś: Opozycjonista Sciepan Łatypau chciał popełnić samobójstwo w sądzie

Sciepan Łatypau chciał popełnić samobójstwo w sądzie Sciepan Łatypau chciał popełnić samobójstwo w sądzie fot: twitter.com

We wtorek podczas rozprawy sądowej w Mińsku, oskarżony Sciepan Łatypau, próbował popełnić samobójstwo. Mężczyzna wbił sobie długopis w gardło.

 

Sciepan Łatypau: Kim jest?

Łatypau został uznany przez białoruskich obrońców praw człowieka za więźnia politycznego. Pozbawiony wolności został przez swoją działalność opozycyjną. Mężczyzna był mieszkańcem znanego na cały świat „Placu przemian” w Mińsku, czyli podwórka, na którym odbywały się protesty obywateli. Właśnie tam zginą Roman Bandarenka, który został pobity na śmierć.
Łatypau przebywa w areszcie od września zeszłego roku. Został oskarżony przez władze o organizowanie działań zagrażających porządkowi publicznemu, oszustwo oraz stawianie oporu funkcjonariuszom. Mężczyzna nie przyznaje się do winy

Białoruś: Próba samobójcza na sali sądowej

We wtorek 1 czerwca 2021 roku miała się odbyć rozprawa mężczyzny. Na sali sądowej został zamknięty klatce, co jest normą w białoruskich sądach. Podczas rozprawy Łatypau wbił sobie długopis w szyję, chcąc popełnić samobójstwo. Zanim odnaleziono klucze do klatki i wydostano oskarżonego, ten zdążył już stracić przytomność. Został on przetransportowany do szpitala. Okazuje się, że nie doznał uszkodzeń ważnych narządów. Obecnie jest podłączony do respiratora i jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Dlaczego tak się stało?

W mediach pojawiają się informację o prawdopodobnych pobudkach mężczyzny, które doprowadziły do próby samobójczej. Istnieją świadkowie, którzy twierdzą, że funkcjonariusze z wydziału do spraw walki z przestępczością groziły mężczyźnie i jego bliskim. Ponoć namawiano go do przyznania się do winy, pod rygorem wszczęcia spraw karnych u jego bliskich i sąsiadów. Dodatkowo istnieją dowody na to, że oskarżony doznawał represji psychicznych przebywając w areszcie.

Ponadto: porwanie samolotu przez Białoruś

Amerykańskie sankcje na Białoruś

Artykuły powiązane

  • Brześć: Śmierć więźnia politycznego Alaksandra Kulinicza Brześć: Śmierć więźnia politycznego Alaksandra Kulinicza

    W areszcie śledczym w Brześciu, tuż przy granicy z Polską, zmarł więzień polityczny Alaksandr Kulinicz, były podpułkownik rezerwy armii białoruskiej i więzień polityczny. 52-letni Kulinicz, zatrzymany 29 lutego br., oskarżony był o "obrazę" Alaksandra Łukaszenki oraz działania przeciwko zaangażowaniu Białorusi w inwazję na Ukrainę. Oficjalnie przyczyną śmierci mężczyzny miała być choroba niedokrwienna serca.

  • Dubicze-Cerkiewne: Nielegalni migranci zaatakowali strażników granicznych Dubicze-Cerkiewne: Nielegalni migranci zaatakowali strażników granicznych

    Niedzielny incydent na białorusko-polskiej granicy, niedaleko miejscowości Dubicze-Cerkiewne, pokazuje eskalację napięcia między migranckimi grupami a strażnikami. Migranci, którym nie udało się nielegalnie dostać do Polski, posunęli się do agresji, próbując zaatakować strażników granicznych. W nagraniu udostępnionym przez Podlaską Straż Graniczną widać dramatyczne chwile, w których jedna osoba rzuca płonącym konarem drzewa w stronę patrolu.

  • Białoruś: Poszukiwany przez FBI Evan Newman uczy w białoruskiej szkole! Białoruś: Poszukiwany przez FBI Evan Newman uczy w białoruskiej szkole!

    Według opozycyjnego białoruskiego portalu Nasza Niwa, Evan Newman, poszukiwany listem gończym przez Federalne Biuro Śledcze (FBI) w Stanach Zjednoczonych, obecnie pracuje jako nauczyciel języka angielskiego w szkole językowej w Brześciu na Białorusi. Mężczyzna był uczestnikiem szturmu na Kapitol.

  • Białoruś: Łukaszenka wyrzuca polskich dyplomatów z Grodna i Mińska Białoruś: Łukaszenka wyrzuca polskich dyplomatów z Grodna i Mińska

    Białoruskie władze zdecydowały się na wyrzucenie polskich dyplomatów z Grodna i Mińska. Według informacji podanych przez Rzecznika Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasza Jasina, wydalono łącznika polskiej straży granicznej oraz dwóch konsulów. Sytuacja pomiędzy Białorusią znów jest napięta o czym świadczą kolejne ograniczenia w ruchu na przejściach granicznych. 

  • Bobrowniki: Zatrzymanie przemytników papierosów, w sprawę zamieszani celnicy Bobrowniki: Zatrzymanie przemytników papierosów, w sprawę zamieszani celnicy

    Polskie służby rozbiły grupę odpowiedzialną za przemycanie papierosów z Białorusi do Polski. Zarzuty postawione zostały 18 osobom, w tym aż 7 funkcjonariuszom Krajowej Administracji Skarbowej, którzy okazali się skorumpowani.