Wydrukuj tę stronę
niedziela, 14 lipiec 2024 14:54

Atak izraelskiego lotnictwa w Strefie Gazy: 90 ofiar śmiertelnych, setki rannych

Napisał
Nalot w Strefie Gazy Nalot w Strefie Gazy fot:pixabay

Ministerstwo Zdrowia w Strefie Gazy, zarządzane przez Hamas, poinformowało o śmierci co najmniej 90 Palestyńczyków w wyniku izraelskiego nalotu w strefie humanitarnej al-Mawasi. Około 300 osób zostało rannych. Izrael twierdzi, że celem ataku byli wysocy rangą liderzy Hamasu, Mohammed Deif i jego zastępca Rafa Salama.

Spis treści:

Nalot w strefie al-Mawasi

Nalot miał miejsce w strefie al-Mawasi, w pobliżu Khan Younis, którą izraelskie wojsko wyznaczyło jako strefę humanitarną. Świadek wydarzeń powiedział BBC, że miejsce ataku wyglądało jak po trzęsieniu ziemi. Nagrania z tego obszaru pokazują dymiące szczątki oraz rannych, którzy są transportowani na noszach. Ludzie próbują ręcznie przeszukiwać gruzowisko dużego krateru powstałego w wyniku nalotu. BBC Verify potwierdziło, że nalot miał miejsce w strefie humanitarnej, zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej izraelskiej armii.

Konferencja prasowa Benjamina Netanjahu

Podczas konferencji prasowej w sobotni wieczór, izraelski premier Benjamin Netanjahu powiedział, że nie ma pewności, czy Mohammed Deif i Rafa Salama zostali zabici. Netanjahu oświadczył, że wydał rozkaz do przeprowadzenia operacji po uzyskaniu informacji od swoich sił bezpieczeństwa. Zapewnił, że nie było żadnych zakładników w pobliżu celu ataku oraz że przeanalizowano potencjalne szkody uboczne i rodzaje użytej broni. Netanjahu obiecał zniszczenie wszystkich członków kierownictwa Hamasu, dodając:

"Dotrzemy do całego kierownictwa Hamasu."

Kim jest Mohammed Deif?

Mohammed Deif, lider skrzydła militarnego Hamasu, Brygad al-Kassam, jest jednym z najbardziej poszukiwanych przez Izrael ludzi. Deif zyskał niemal mityczny status w Gazie po uniknięciu pojmania i przeżyciu kilku prób zamachu, w tym jednej w 2002 roku, kiedy stracił oko. Izrael oskarża go o planowanie i nadzorowanie zamachów bombowych, które zabiły dziesiątki Izraelczyków w 1996 roku oraz o udział w porwaniu i zabójstwie trzech izraelskich żołnierzy w połowie lat 90-tych. Uważa się, że był jednym z mózgów ataku Hamasu z 7 października, w wyniku którego zginęło około 1,200 Izraelczyków i cudzoziemców, a 251 innych zostało zabranych jako zakładnicy do Gazy.

Reakcje ze strony Hamasu

Lider Hamasu Ismail Haniyeh oskarżył Benjamina Netanjahu o dążenie do zablokowania zawarcia rozejmu poprzez przeprowadzanie "haniebnych masakr". Hamas stwierdził, że twierdzenia Izraela o celowaniu w liderów Hamasu są fałszywe. Izraelski oficjel wojskowy powiedział, że atak miał miejsce na "otwartym terenie", gdzie nie było cywilów, oraz że liderzy Hamasu cynicznie umieścili się w rejonie cywilnym. Oficjel dodał, że nie miał informacji o żadnych zakładnikach w tej okolicy oraz że przed nalotem zebrano "dokładne informacje wywiadowcze".

Reakcje międzynarodowe

Josep Borrell, wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, potępił atak, mówiąc, że "wojny mają granice zapisane w międzynarodowym prawie; cel nie usprawiedliwia wszystkich środków". W międzyczasie, prezydent USA Joe Biden powiedział, że Izrael i Hamas zgodzili się na ramy porozumienia.

"Sześć tygodni temu przedstawiłem kompleksowe ramy, jak osiągnąć rozejm i uwolnić zakładników. Wciąż jest wiele do zrobienia i są to skomplikowane kwestie, ale ten plan został teraz uzgodniony zarówno przez Izrael, jak i Hamas. Moja drużyna robi postępy i jestem zdeterminowany, aby to zakończyć." - Joe Biden

Atak izraelskiego lotnictwa w strefie humanitarnej al-Mawasi wywołał ogromne straty wśród cywilów i zwiększył napięcie w regionie. W wyniku nalotu zginęło co najmniej 90 osób, a około 300 zostało rannych. Sytuacja ta stawia pod znakiem zapytania przyszłość negocjacji rozejmowych prowadzonych w Katarze i Egipcie, które zakończyły się bez sukcesu. Kryzys humanitarny w Strefie Gazy pogłębia się, a szpitale, takie jak kompleks medyczny Nasser w Khan Younis, są "przepełnione" i nie mogą już funkcjonować, jak poinformowała brytyjska organizacja charytatywna Medical Aid for Palestinians.

 

Źródło: BBC, NBCNews, Reuters

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 15 lipiec 2024 15:42
Oliwier Oblicki

Radaktor w Trybunie Polskiej. Ścisły umysł i pewny punkt redakcji. Ciekawy świata celebrytów. Pasjonat....

https://trybunapolska.pl/oliwier-oblicki