Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 29 maj 2023 13:01

Andrzej Duda: Prezydent podpisze ustawę o powołaniu Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich

Andrzej Duda podpisze ustawę o powołaniu Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich Andrzej Duda podpisze ustawę o powołaniu Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich fot: Facebook Kancelaria Prezydenta RP Jakub Szymczyk

Prezydent RP Andrzej Duda ogłosił, że podpisze ustawę o powołaniu Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007–2022. Jednocześnie zapowiedział skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego w celu zbadania kwestii budzących wątpliwości.

 

Ustawa skierowana do Trybunału Konstytucyjnego

W swoim oświadczeniu Prezydent podkreślił znaczenie transparentności w wyjaśnianiu ważnych kwestii publicznych. Dodał, że przejrzystość działań członków komisji oraz ich pytania i odpowiedzi będą miały kluczowe znaczenie w zwalczaniu działań lobbingowych i nielegalnych oraz w ochronie polskich interesów. Prezydent wyraził również świadomość, że wobec komisji zgłaszane są różne zastrzeżenia, w tym natury konstytucyjnej. W związku z tym, skieruje ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Jednocześnie podkreślił, że werdykt komisji nie będzie eliminował nikogo z życia publicznego lub politycznego, a możliwe będzie skorzystanie z drogi sądowej.

Przykład poprzednich komisji

Andrzej Duda odwołał się do pozytywnych efektów prac poprzednich komisji śledczych, które przyczyniły się do napiętnowania korupcji i ograniczenia jej wpływu na życie publiczne. Zaznaczył, że Rosja od lat próbuje wpływać na politykę innych państw, w tym poprzez korzystne decyzje biznesowe, co wymaga wyjaśnienia. Wskazał również na potrzebę powołania europejskiej komisji badającej rosyjskie wpływy w instytucjach europejskich, zwracając uwagę na decyzje dotyczące budowy gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2.

Oświadczenie Prezydenta RP dotyczy podpisania ustawy o powołaniu Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP oraz skierowania jej do Trybunału Konstytucyjnego w celu zbadania wątpliwości. Prezydent podkreślił znaczenie transparentności, ochrony interesów państwa i konieczność wyjaśnienia rosyjskich wpływów.

Kłopotliwa sprawa dla Prezydenta

Społeczeństwo polskie jest bardzo podzielone przez tą ustawę. Większość obywateli widzie w niej niebezpieczeństwo i twierdzi, że jest ona stworzona po to żeby ścigać Donalda Tuska. Donald Tusk w odpowiedzi zaprosił Prezydenta na "konsultacje"

 

Źródło: Facebook, Prezydent.pl

Artykuły powiązane

  • Wojsko: Armia może przejąć Twoje auto - zasady, rekompensata i modele Wojsko: Armia może przejąć Twoje auto - zasady, rekompensata i modele

    Ostatnio natrafiłem w X na wezwanie przeznaczenia rzeczy ruchomej na Armię Polska w razie mobilizacji wojskowej. Wię czas podsumowac temat. Przypomnijmy, że Sejm RP przyjął w ekspresowym tempie nową ustawę o obronie Ojczyzny. Dokument, który wszedł w życie już 23 kwietnia 2022, dotyczy między innymi możliwości rekwirowania prywatnych pojazdów na potrzeby wojska. Jest to temat, który w ostatnim czasie wzbudzał szczególne zainteresowanie wśród właścicieli aut terenowych i SUV-ów.

  • Trump Tower: Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem - film Trump Tower: Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem - film

    W wieżowcu Trump Tower w Nowym Jorku odbyło się spotkanie między prezydentem Polski Andrzejem Dudą a byłym prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Rozmowy, które trwały niemal dwie i pół godziny, zostały ocenione przez obie strony jako owocne i przebiegające w przyjaznej atmosferze.

  • Donald Tusk: Spotkanie z Ursulą von der Leyen Donald Tusk: Spotkanie z Ursulą von der Leyen

    W piątek, w przeddzień 2. rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie, Polskę odwiedzą przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo. Spotkają się z premierem Donaldem Tuskiem, aby omówić szereg kwestii, w tym także dotyczących polityki europejskiej wobec sytuacji na wschodniej granicy.

  • PiS: Wotum nieufności wobec ministra Adama Bodnara PiS: Wotum nieufności wobec ministra Adama Bodnara

    Klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości przedstawił wniosek o wotum nieufności wobec ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara. Decyzja ta wywołała falę kontrowersji i podziałów w polskim środowisku politycznym. O co konkretnie chodzi w tej sytuacji? Wniosek o wotum nieufności wobec ministra Adama Bodnara został przedstawiony przez szefa klubu PiS, Mariusza Błaszczaka. Polityk ten uznał Bodnara za "domykacza systemu" i oskarżył o działania mające na celu zapewnienie bezkarności członkom tzw. "koalicji 13 grudnia". Krytyka ta ma swoje źródło w ostatnich decyzjach Bodnara dotyczących zmian w Prokuraturze Krajowej.

  • Mateusz Morawiecki: Były premier pokieruje partią PiS? Mateusz Morawiecki: Były premier pokieruje partią PiS?

    Mateusz Morawiecki, były premier Polski, zdradził swoje polityczne plany podczas rozmowy w Radiu Zet. Polityk potwierdził, że w przyszłości zamierza ubiegać się o fotel prezesa partii Prawo i Sprawiedliwość. Jednak zaznaczył też, że zależy mu na długotrwałym kierowaniu partią przez Jarosława Kaczyńskiego.