Wydrukuj tę stronę
wtorek, 14 marzec 2023 13:24

Andrzej Duda: Prezydent podpisał nowelizację kodeksu wyborczego

Andrzej Duda nowelizacja kodeksu wyborczego Andrzej Duda nowelizacja kodeksu wyborczego Facebook

Nowelizację Kodeksu wyborczego podpisał we wtorek prezydent Andrzej Duda. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy byli inicjatorami zmian, tłumaczyli, że jej celem jest zwiększenie frekwencji w wyborach i ułatwienie obywatelom dostępu do lokali wyborczych. O tym czego dotyczy nowelizacja informujemy w dalszej części artykułu.

 

Co zawiera nowelizacja kodeksu wyborczego?

“Pan prezydent podpisał wczoraj tę ustawę. Ta ustawa ma charakter profrekwencyjny, zwiększa jawność, zwiększa możliwość udziału Polaków w procedurach wyborczych. Pan prezydent zdecydował się ją podpisać” - oświadczył Paweł Szrot,  szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy. Nowelizacja Kodeksu wyborczego, którą podpisał prezydent Andrzej Duda, umożliwia między innymi utworzenie obwodowych komisji wyborczych w miejscowościach liczących 200 lub 300 osób, podczas gdy wcześniej wymagano co najmniej 500 osób zamieszkujących obwód. Ponadto, wprowadza się Centralny Rejestr Wyborców, który będzie gromadził informacje o wyborcach oraz ich prawa do głosowania.

Nowelizacja kodeksu wyborczego w Polsce - jakie będzie miała skutki?

Zgodnie z nowelizacją Kodeksu wyborczego, samorządowcy zostali zobowiązani do organizowania bezpłatnego transportu pasażerskiego do lokali wyborczych. Obowiązek ten dotyczy gmin, w których nie ma transportu publicznego lub gdy przystanek znajduje się dalej niż półtora kilometra od lokalu wyborczego. Transport  koniecznie musi być zapewniony również osobom niepełnosprawnym i powyżej 60. roku życia. Według autorów nowelizacji Kodeksu wyborczego, jej celem jest zwiększenie przejrzystości. Zmiany likwidują odrębne komisje w obwodzie, które dotychczas odpowiadały za przeprowadzenie głosowania i ustalenie wyników. Wprowadzona zostanie możliwość uczestnictwa w głosowaniu dla każdego członka komisji oraz zwiększona rola mężów zaufania.

Źródło: Gazeta.pl, Twitter, Facebook, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Wojsko: Armia może przejąć Twoje auto - zasady, rekompensata i modele Wojsko: Armia może przejąć Twoje auto - zasady, rekompensata i modele

    Ostatnio natrafiłem w X na wezwanie przeznaczenia rzeczy ruchomej na Armię Polska w razie mobilizacji wojskowej. Wię czas podsumowac temat. Przypomnijmy, że Sejm RP przyjął w ekspresowym tempie nową ustawę o obronie Ojczyzny. Dokument, który wszedł w życie już 23 kwietnia 2022, dotyczy między innymi możliwości rekwirowania prywatnych pojazdów na potrzeby wojska. Jest to temat, który w ostatnim czasie wzbudzał szczególne zainteresowanie wśród właścicieli aut terenowych i SUV-ów.

  • Trump Tower: Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem - film Trump Tower: Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem - film

    W wieżowcu Trump Tower w Nowym Jorku odbyło się spotkanie między prezydentem Polski Andrzejem Dudą a byłym prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Rozmowy, które trwały niemal dwie i pół godziny, zostały ocenione przez obie strony jako owocne i przebiegające w przyjaznej atmosferze.

  • PiS: Wotum nieufności wobec ministra Adama Bodnara PiS: Wotum nieufności wobec ministra Adama Bodnara

    Klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości przedstawił wniosek o wotum nieufności wobec ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara. Decyzja ta wywołała falę kontrowersji i podziałów w polskim środowisku politycznym. O co konkretnie chodzi w tej sytuacji? Wniosek o wotum nieufności wobec ministra Adama Bodnara został przedstawiony przez szefa klubu PiS, Mariusza Błaszczaka. Polityk ten uznał Bodnara za "domykacza systemu" i oskarżył o działania mające na celu zapewnienie bezkarności członkom tzw. "koalicji 13 grudnia". Krytyka ta ma swoje źródło w ostatnich decyzjach Bodnara dotyczących zmian w Prokuraturze Krajowej.

  • Mateusz Morawiecki: Były premier pokieruje partią PiS? Mateusz Morawiecki: Były premier pokieruje partią PiS?

    Mateusz Morawiecki, były premier Polski, zdradził swoje polityczne plany podczas rozmowy w Radiu Zet. Polityk potwierdził, że w przyszłości zamierza ubiegać się o fotel prezesa partii Prawo i Sprawiedliwość. Jednak zaznaczył też, że zależy mu na długotrwałym kierowaniu partią przez Jarosława Kaczyńskiego.

  • Mariusz Kamiński: Były szef CBA rozpoczyna głodówkę Mariusz Kamiński: Były szef CBA rozpoczyna głodówkę

    Mariusz Kamiński, były minister sprawiedliwości i były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA), ogłosił swoje wejście w protest głodowy w związku z jego uwięzieniem. Oświadczenie w tej sprawie zostało odczytane przez Błażeja Pobożego, byłego wiceszefa MSWiA i obecnego doradcę prezydenta Andrzeja Dudy.