Wydrukuj tę stronę
czwartek, 19 październik 2023 12:14

Andrzej Duda: Jakie są plany wobec wyznaczenia nowego rządu?

Andrzej Duda nowy rząd Andrzej Duda nowy rząd facebook.com/andrzejduda

W nadchodzącym tygodniu, prezydent Andrzej Duda planuje spotkania z przedstawicielami poszczególnych komitetów wyborczych, które zdobyły swoją reprezentację w Sejmie X kadencji. Kancelaria Prezydenta poinformowała, że rozmowy odbędą się osobno, według kolejności wyników wyborczych. Spotkania mają na celu omówienie pierwszego kroku w procesie tworzenia nowego rządu.

Spotkanie z Mateuszem Morawieckim

Premier Mateusz Morawiecki był już w środę w Pałacu Prezydenckim. Rzecznik rządu Piotr Mueller wyjaśnił, że było to rutynowe spotkanie prezydenta i premiera, które zostało umówione przed wyborami. Konstytucja precyzyjnie określa procedury tworzenia nowego rządu po wyborach. W pierwszym etapie, prezydent zwołuje posiedzenie Sejmu i Senatu w ciągu 30 dni od dnia wyborów. Dotychczasowy premier składa dymisję, którą prezydent musi przyjąć. Kolejny etap obejmuje desygnowanie Prezesa Rady Ministrów przez Prezydenta, zazwyczaj osobę wskazaną przez większość parlamentarną. Następnie desygnowany premier proponuje skład Rady Ministrów. Premier, po powołaniu przez Prezydenta, przedstawia Sejmowi program działania rządu oraz proponowany skład Rady Ministrów. Sejm wybiera premiera większością bezwzględną i udziela rządowi wotum zaufania.

Co jeśli Sejm nie da rady wyznaczyć nowego rządu?

Jeśli Sejm nie wyłoni rządu, prezydent ma możliwość skrócenia kadencji i zarządzenia nowych wyborów. Procedury konstytucyjne precyzują kolejne kroki w procesie tworzenia rządu. Wszystkie te etapy są kluczowe w kształtowaniu przyszłości kraju i ustalaniu priorytetów polskiej administracji w najbliższych latach. Ostateczne decyzje podejmowane będą w ścisłej współpracy między Prezydentem a przedstawicielami wybranych komitetów wyborczych. Proces tworzenia nowego rządu w Polsce nabiera tempa, a konsultacje prezydenckie stanowią kluczowy etap w tym procederze.

Decyzje podejmowane przez prezydenta Andrzeja Dudę będą miały istotny wpływ na przyszłość kraju. Społeczność oczekuje, że te kroki przyczynią się do skutecznego funkcjonowania administracji w X kadencji Sejmu.

Źródło: TVN 24, Twitter, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • United Survey: Sondaż prezydencki kwiecień 2024 United Survey: Sondaż prezydencki kwiecień 2024

    Najnowszy sondaż prezydencki przeprowadzony przez United Survey na zlecenie wp.pl rysuje nowy obraz preferencji politycznych Polaków w kontekście nadchodzących wyborów prezydenckich. Z analizy wynika, że szanse na zajęcie najwyższego urzędu w kraju dla marszałka Sejmu, Szymona Hołowni, znacząco spadły. Tymczasem, Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, zdobywa najwięcej głosów wśród potencjalnych kandydatów.

  • Wybory samorządowe 2024: Kto na kogo głosował Wybory samorządowe 2024: Kto na kogo głosował

    W najnowszych wyborach samorządowych, które odbyły się 7 kwietnia, Polacy wybrali swoich przedstawicieli do lokalnych organów władzy. Badanie exit poll przeprowadzone przez Ipsos ukazało, jak na poszczególne partie polityczne głosowały różne grupy zawodowe i społeczne w Polsce.

  • Łukasz Schreiber: Polityk bierze rozwód z Marianną? Łukasz Schreiber: Polityk bierze rozwód z Marianną?

    Łukasz Schreiber, ubiegający się o stanowisko prezydenta Bydgoszczy z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, zaskoczył opinię publiczną informacją o zakończeniu związku małżeńskiego z Marianną Schreiber, znaną z udziału w programie "Top Model" oraz występów w galach MMA. Od momentu ogłoszenia swojej kandydatury na prezydenta Bydgoszczy, działalność Marianny Schreiber stała się przedmiotem zainteresowania mediów, które uważnie monitorują jej publiczne wystąpienia i komentarze.

  • Mariusz Kamiński: Były minister trafił do szpitala Mariusz Kamiński: Były minister trafił do szpitala

    Dramatyczne wydarzenia wokół byłego ministra Mariusza Kamińskiego, członka partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), wstrząsają polską sceną polityczną. Syn polityka, Kacper Kamiński, opublikował alarmujący wpis w mediach społecznościowych, ujawniając informacje o wdrożeniu "procedury przymusowego dokarmiania" jego ojca. 

  • PiS: Wotum nieufności wobec ministra Adama Bodnara PiS: Wotum nieufności wobec ministra Adama Bodnara

    Klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości przedstawił wniosek o wotum nieufności wobec ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara. Decyzja ta wywołała falę kontrowersji i podziałów w polskim środowisku politycznym. O co konkretnie chodzi w tej sytuacji? Wniosek o wotum nieufności wobec ministra Adama Bodnara został przedstawiony przez szefa klubu PiS, Mariusza Błaszczaka. Polityk ten uznał Bodnara za "domykacza systemu" i oskarżył o działania mające na celu zapewnienie bezkarności członkom tzw. "koalicji 13 grudnia". Krytyka ta ma swoje źródło w ostatnich decyzjach Bodnara dotyczących zmian w Prokuraturze Krajowej.