Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 06 wrzesień 2021 16:23

Afganistan: Prowincja Pandższir zdobyta przez Talibów!

Prowincja Pandższir zdobyta przez Talibów Prowincja Pandższir zdobyta przez Talibów fot: pixabay

Jak podają amerykańskie media w niedzielę w nocy 5 września 2021 roku doszło do ataku Talibów na Prowincję Pandższir. Tysiące wojowników najechało 8 dzielnic Pandższiru. Jak wynika z relacji mediów i doniesień Talibów prowincja padła. To niewątpliwie bardzo smutna wiadomość, gdyż była to ostatnia ostoja sił skierowanym przeciwko nowym władzom Afganistanu.

 

Rzecznik prasowy talibów Zabihullah Mujahid o nocnych zajściach

Rzecznik prasowy talibów Zabihullah Mujahid wydał oświadczenie, w którym przekazał, że ta niezdobyta dolina jest już pod kontrolą wojowników talibskich. Na konferencji prasowej w Kabulu stwierdził:

„Staraliśmy się jak najlepiej rozwiązać problem poprzez negocjacje, a oni odrzucili rozmowy. Następnie musieliśmy wysłać nasze siły do ​​walki”

Legendarna dolina Pandższiru

Położona w nieosiągalnych dla żołnierzy górach Hindukusz, dolina Pandższir ma tylko jedno wejście. Lokalni mudżahedini powstrzymali tam Sowietów w latach 80-tych, a także Talibów kilka dekad temu. Miejsce to było ostoją dla uciekinierów i ludności tam zamieszkującej. Media na całym świecie opisywały tąkrainę jako ostatnią ostoję sił antytalibskich. Po wycofaniu się armii Stanów Zjednoczonych i sił sojuszniczych, siły Ahmada Masuda i Amrullaha Saleha pozostały same na placu boju.

Siły antytalibskie prawdopodobnie upadły

Mudżahedini, którzy byli przeciwnikami Talibów dowodzeni byli przez byłego wiceprezydenta Amrullaha Saleha, a także syna legendarnego "Lwa Pandższiru" Ahmada Masuda. O Ahmadzie Masudzie i jego ojcu Ahmadzie Szahu Masudzie pisaliśmy tutaj. Jeszcze w niedzielę Ahmad Masud wezwał Talibów do zakończenia walk. Młody, wykształcony w Wielkiej Brytanii przywódca powiedział, że jego siły są gotowe do złożenia broni. Warunkiem było zawieszenie broni. Niestety jak się dowiadujemy dwie strony się nie dogadały, gdyż w niedzielę tysiące Talibów zaatakowały Pandższir.

Narodowy Front Oporu zaprzecza oświadczeniom Talibów

Do tej pory nie wiadomo co stało się tam naprawdę. Nie ma jeszcze oświadczenia wiceprezydenta Amrullaha Saleha, czy też Ahmada Masuda. Miejmy nadzieję, że przeżyli oni oblężenie Talibów, choć słyszy się, że w niedzielnych walkach zginęło dwóch przywódców sił oporu. Ruch oporu zwany Narodowym Frontem Oporu zaprzecza tym doniesieniom.

Jak czytamy na Twitterze:

"Nasze oddziały są obecne we wszystkich strategicznych miejscach doliny i walczą nadal. Zapewniamy Afgańczyków, że walka z talibami i ich sojusznikami będzie trwała aż do zwycięstwa sprawiedliwości i wolności"

Jednak niczego na tą chwilę nie możemy być pewni. Pomimo, że siły talibskie zapewniają o zapewnieniu ochrony i sprawiedliwości dla ludności w zdobytej prowincji, rozum nakazuje nam myśleć troszkę inaczej.

Artykuły powiązane

  • Afganistan: Trzecie potężne trzęsienie ziemi nawiedziło kraj! Afganistan: Trzecie potężne trzęsienie ziemi nawiedziło kraj!

    Kilka dni po tragicznych wstrząsach, które pochłonęły życie ponad tysiąca osób, zachodni Afganistan znów nawiedziło trzęsienie ziemi. Tym razem, według informacji Amerykańskiej Służby Geologicznej (USGS), trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,3 dotknęło okolic miasta Herat. Głębokość tego zjawiska wyniosła 6,3 km. Niestety, lokalne władze sanitarno-epidemiologiczne potwierdzają już jedną ofiarę śmiertelną, a kolejne sto osób wymaga hospitalizacji w szpitalu regionalnym. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, ponad 90% ofiar poprzednich wstrząsów to kobiety i dzieci.

  • Afganistan: Kolejne trzęsienie ziemi! Afganistan: Kolejne trzęsienie ziemi!

    Kilka dni po tragicznym trzęsieniu ziemi, które pochłonęło życie ponad 1000 osób, zachodni Afganistan znów nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,3. Zdarzenie miało miejsce około 05:10 czasu lokalnego w środę, 28 km na północ od miasta Herat. Według oficjeli zdrowia, ponad 100 osób zostało rannych i przewiezionych do szpitali. Skala szkód wciąż nie jest jasna, wielu mieszkańców zostało zmuszonych do spania na zewnątrz po tym, jak ich domy uległy zniszczeniu w sobotę. 

  • Afganistan: Pomoc po tragicznym trzęsieniu ziemi Afganistan: Pomoc po tragicznym trzęsieniu ziemi

    W Afganistanie doszło do jednego z najpoważniejszych w skutkach trzęsień ziemi od lat. Szacuje się, że ponad 2000 osób poniosło śmierć. Do kraju zjeżdżają się międzynarodowe grupy pomocowe, ratownicy mówią głośno, że Afgańczykom brakuje prawie wszystkiego.. Niezliczona ilość osób jest rannych, a ten kraj, nawet bez trzęsienia ziemi, zmaga się z ogromnym kryzysem gospodarczym.

  • Afganistan: Talibowie występują przeciwko Izraelowi Afganistan: Talibowie występują przeciwko Izraelowi

    W skomplikowanej sytuacji polityki Bliskiego Wschodu, nowy gracz wydaje się być gotów do włączenia się do konfliktu. Afgańscy talibowie, znani z radykalnych poglądów, zwrócili się o pomoc w przejściu do Izraela, chcąc dołączyć do walk i "podbić Jerozolimę".

  • Afgańscy talibowie. Kim są? Afgańscy talibowie. Kim są?

    Kiedy słyszymy słowo "Talibowie", nasze myśli często przeskakują do wizji surowego reżimu islamskiego, kamienowania i zakazu dla kobiet uczestniczenia w życiu publicznym. Ale kim naprawdę są Talibowie? Jakie są korzenie tego ruchu i jakie oddziaływanie ma on na Afganistan i cały świat?