Wydrukuj tę stronę
niedziela, 05 wrzesień 2021 12:09

Afganistan: Kim są Talibowie? Charakterystyka i historia Talibów

Kim są Talibowie Kim są Talibowie fot: pixabay

Talibowie są coraz bliżej do wprowadzenia całkowitej władzy w Afganistanie, amerykańskie wojska się wycofują, a tysiące Afgańczyków szuka schronienia w innych krajach. Tylko kim dokładnie są Talibowie i jaka jest ich historia, w co wierzą i do czego dążą, odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.

 

Talibowie, czyli uczniowie Boga

Według podawanych informacji Talibowie zaczęli działać wiosną 1994, i skupiając się wokół jednej osoby - Mohammada Omara. Władzę objęli w latach 90., lecz po wejściu wojsk amerykańskich, w 2001 roku, musieli ustąpić. Nie znaczy to jednak, że ich reżim i brutalność się skończyła, było wręcz odwrotnie. Za wszelką cenę chcieli odzyskać władzę, by wprowadzić w Afganistanie surowe prawo islamskie.
Początki były dla nich trudne. Talibowie, czyli z języka arabskiego - studenci, to grupa ludzi, którzy pobierali nauki w szkołach religijnych (madrasach), uchodźcy oraz wioskowi mułłowie. Ich głównym celem jest zaprowadzenie pokoju, według ich własnej wizji, opartego na naukach szariatu, i by to osiągnąć zaczęli walczyć w wielu walkach zbrojnych. Talibowie chcieli osiągnąć szybkie i trwałe zwycięstwo.

Historia Talibów

Afgańczycy byli wyczerpani walkami, a Talibowie szybko zyskali na znaczeniu. We wrześniu 1995 r. zajęli prowincję Herat graniczącą z Iranem, a rok później Kabul. W ten sposób obalili reżim prezydenta Burhanuddina Rabbaniego, jednego z założycieli afgańskiej organizacji mudżahedinów, która opierała się okupacji sowieckiej. Talibowie skutecznie zwalczali korupcję i ograniczone bezprawie. W 1996 r. powstał Islamski Emirat Afganistanu, a już w 1998 r. Talibowie kontrolowali blisko 90%. Afganistanu.

Wkrótce jednak odkryto, że islamscy radykałowie nie są tacy idealni, jakby się mogło wtedy wydawać, a ich kroki były bardzo radykalne. Działają zgodnie z islamskim prawem i nie boją się publicznych egzekucji ani amputacji. Kazali mężczyznom nosić brody, a kobietom burki. Zakazują telewizji, muzyki i filmów. Wielokrotnie byli oskarżani o łamanie praw człowieka. Jednym z najbardziej niepokojących faktów jest to, że Talibowie należą do jednych, z największych na świecie producentów narkotyków.

Amerykanie w Afganistanie

Po ataku na World Trade Center 11 września rozwścieczeni Amerykanie wkroczyli do Afganistanu. Talibowie są oskarżani o udzielenie azylu głównemu podejrzanemu Osamie bin Ladenowi i jego organizacji Al-Kaida.

W październiku 2001 roku Stany Zjednoczone przypuściły atak na Afganistan. W pierwszym tygodniu grudnia upadł reżim fundamentalistyczny, ale przywódcy organizacji Mohamed Omar i Osama bin Laden uniknęli aresztowania.

Od tego czasu Talibowie próbują odzyskać władzę. Podjęli kolejne krwawe kroki. We wrześniu 2012 r. organizacja przeprowadziła głośny nalot na bazę twierdzy obozowej NATO. Jednym z najbardziej potępionych działań islamskich bojowników był atak w październiku 2012 roku, kiedy studentka Malala Yousafzai została postrzelona w drodze powrotnej do domu. W ataku terrorystycznym w Pakistanie w grudniu 2014 r. zginęło 132 studentów, co również doprowadziło do spadku wpływów talibów w Pakistanie.

W lutym ubiegłego roku, USA i Talibowie zawarli porozumienie, lecz jak pokazują dzisiejsze wiadomości, nie trwało ono za długo.

Talibom zawsze skutecznie przeciwstawiali się mudżahedini z Prowincji Pandższir - więcej o Ahmadzie Masudzie i jego ojcu tutaj

Artykuły powiązane

  • Afganistan: Trzecie potężne trzęsienie ziemi nawiedziło kraj! Afganistan: Trzecie potężne trzęsienie ziemi nawiedziło kraj!

    Kilka dni po tragicznych wstrząsach, które pochłonęły życie ponad tysiąca osób, zachodni Afganistan znów nawiedziło trzęsienie ziemi. Tym razem, według informacji Amerykańskiej Służby Geologicznej (USGS), trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,3 dotknęło okolic miasta Herat. Głębokość tego zjawiska wyniosła 6,3 km. Niestety, lokalne władze sanitarno-epidemiologiczne potwierdzają już jedną ofiarę śmiertelną, a kolejne sto osób wymaga hospitalizacji w szpitalu regionalnym. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, ponad 90% ofiar poprzednich wstrząsów to kobiety i dzieci.

  • Afganistan: Kolejne trzęsienie ziemi! Afganistan: Kolejne trzęsienie ziemi!

    Kilka dni po tragicznym trzęsieniu ziemi, które pochłonęło życie ponad 1000 osób, zachodni Afganistan znów nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,3. Zdarzenie miało miejsce około 05:10 czasu lokalnego w środę, 28 km na północ od miasta Herat. Według oficjeli zdrowia, ponad 100 osób zostało rannych i przewiezionych do szpitali. Skala szkód wciąż nie jest jasna, wielu mieszkańców zostało zmuszonych do spania na zewnątrz po tym, jak ich domy uległy zniszczeniu w sobotę. 

  • Afganistan: Pomoc po tragicznym trzęsieniu ziemi Afganistan: Pomoc po tragicznym trzęsieniu ziemi

    W Afganistanie doszło do jednego z najpoważniejszych w skutkach trzęsień ziemi od lat. Szacuje się, że ponad 2000 osób poniosło śmierć. Do kraju zjeżdżają się międzynarodowe grupy pomocowe, ratownicy mówią głośno, że Afgańczykom brakuje prawie wszystkiego.. Niezliczona ilość osób jest rannych, a ten kraj, nawet bez trzęsienia ziemi, zmaga się z ogromnym kryzysem gospodarczym.

  • Afganistan: Talibowie występują przeciwko Izraelowi Afganistan: Talibowie występują przeciwko Izraelowi

    W skomplikowanej sytuacji polityki Bliskiego Wschodu, nowy gracz wydaje się być gotów do włączenia się do konfliktu. Afgańscy talibowie, znani z radykalnych poglądów, zwrócili się o pomoc w przejściu do Izraela, chcąc dołączyć do walk i "podbić Jerozolimę".

  • Afgańscy talibowie. Kim są? Afgańscy talibowie. Kim są?

    Kiedy słyszymy słowo "Talibowie", nasze myśli często przeskakują do wizji surowego reżimu islamskiego, kamienowania i zakazu dla kobiet uczestniczenia w życiu publicznym. Ale kim naprawdę są Talibowie? Jakie są korzenie tego ruchu i jakie oddziaływanie ma on na Afganistan i cały świat?