czwartek, 18 luty 2021 17:44

„NIE” dla Wawrzyka na Rzecznika Praw Obywatelskich

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Wawrzyk nie zostanie RPO Wawrzyk nie zostanie RPO fot:twitter.com/PolskiSenat

Piotr Wawrzyk jest czynnym politykiem PISu oraz wiceszefem Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jego kandydatura na Rzecznika Praw Obywatelskich od samego początku budziła wiele kontrowersji.

 

Sejm mówi „TAK!”

W Styczniu 2021 roku Sejm wybrał na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich Piotra Wawrzyka. Zdaniem Sejmu kandydat idealnie nadawał się na pełnienie wyżej wymienionej funkcji, jednak decyzja ta musiała zostać poparta przez Senat.

Senat mówi „NIE!”

Senat podjął dzisiaj decyzję negatywną dla Piotra Wawrzyka. Mianowicie nie poparł jego kandydatury na RPO. Decyzja była wynikiem wnikliwej debaty. Senatorowie pytali między innymi o wizję pełnienia funkcji RPO, o działania na rzecz dorosłych osób niepełnosprawnych, o działania wobec mniejszości seksualnych. Dodatkowo poruszono kwestię edukacji seksualnej oraz pedofilii. Wawrzyk apropo swojej funkcji stwierdził, że zadaniem nowego RPO będzie m.in. ochrona grup, które zostały najbardziej poszkodowane przez pandemię, m.in. osób niepełnosprawnych.
Na pytania dotyczące pedofilii w kościele padła odpowiedź „pedofilia jest złem i zawsze będzie złem” i „musi być w każdy możliwy sposób zwalczana, niezależnie od tego, kto był sprawcą". Wawrzyk zapytany o edukację seksualną w szkołach odparł „Jeżeli chodzi o kwestię edukacji seksualnej w szkołach, to jest problem, gdzie, przepraszam za wyrażenie, diabeł tkwi w szczegółach. Bo kwestia edukacji seksualnej jest realizowana w bardzo różny sposób w różnych ośrodkach edukacyjnych, także publicznych”.
W temacie praw osób LGBT dyplomatycznie odparł „Z punktu widzenia polskiej konstytucji nie ma znaczenia, kto ma jaką orientację seksualną. Każda osoba ma takie same prawa, każda osoba musi korzystać z takich samych praw i musi mieć zagwarantowane takie same prawa, niezależnie też od wieku, w którym jest”.

Co z tą debatą?

Piotr Wawrzyk po opuszczeniu sali stwierdził „To była dobra i merytoryczna dyskusja. To była dobra dyskusja o prawach obywatelskich, o prawach Polaków. To była dobra dyskusja o wizji urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich. Mam nadzieję, że ta dyskusja się na tym nie kończy”. Niestety okazało się, że Wawrzyk nie przekonał Senatorów, którzy nie poparli jego kandydatury. Wynik głosowania to 48 głosów "za" 51 głosów "przeciw".
Na chwilę obecną na stanowisku RPO nadal zasiada Adam Bodnar.