Wydrukuj tę stronę
niedziela, 29 sierpień 2021 14:15

Największe atrakcje i zabytki Jeleniej Góry

Zabytki i atrakcje Jeleniej Góry Zabytki i atrakcje Jeleniej Góry

To piękne i niewątpliwie warte poznania miasto leży w województwie dolnośląskim i jest określane jako stolica Karkonoszy. Jelenia Góra stanowi znakomitą bazę wypadową dla wszystkich chętnych poznania tych właśnie gór. Z Jeleniej Góry dojedziemy także bardzo łatwo do wszystkich pozostałych miast i interesujących obiektów Dolnego Śląska toteż wiele osób decyduje się na przystanek w tym mieście.


Kiedyś była również stolicą województwa jeleniogórskiego. Obecnie jest zamieszkiwana przez blisko 80 tysięcy mieszkańców i administracyjnie należy do województwa dolnośląskiego.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej stolicy Karkonoszy oraz najważniejszym zabytkom i atrakcjom tego miasta. Jelenią Górę i opisane zabytki najlepiej zwiedzać pieszo.

Ulica 1 Maja w Jeleniej Górze

Zwiedzanie Jeleniej warto rozpocząć od spaceru główną ulicą miasta. To reprezentacyjny deptak przy którym znajdują się liczne kawiarnie, sklepy i restauracje. Zlokalizowane są tutaj także hotele. Ulica 1 Maja rozciąga się od dworca do rynku, znajdziemy na niej zabytkowe barokowe kamieniczki oraz kościół pw. Świętego Krzyża. Tutaj niewątpliwie poczujemy klimat i urok miasta. Spacer i leniwe zwiedzanie ulicy 1 Maja to punkt obowiązkowy i nie można go pominąć szczególnie dlatego, że większość ciekawych zabytków mieści się właśnie przy tej ulicy lub w jej pobliżu.

Kościół pw. Świętego Krzyża

Wybudowany jako kościół protestancki, jeden z historycznych "kościołów łaski", po II wojnie światowej przejęty przez katolików okazały gmach kościoła stanowi serce miasta i prawdziwe centrum Jeleniej Góry. Uwagę zwracają przede wszystkim zdobione kaplice nagrobne znajdujące się w przykościelnych murach i dom parafialny.

Rzeźba "Porwanie Europy" w Jeleniej Górze

Znajdującą się przy ulicy Pocztowej (centrum, w bok od 1 Maja) rzeźbę "Porwanie Europy" odsłonięto w celu uczczenia dziesiątej rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Wykonana przez ormiańskiego rzeźbiarza Vahana Bego nawiązuje do mitologii greckiej i słynnego uprowadzenia Europy przez Zeusa. Chociaż dzieło wzbudza skrajnie różne emocje, niewątpliwie trzeba je zobaczyć.

Cerkiew św. Piotra i Pawła

Cerkiew wybudowano w XVIII wieku w miejscu spalonej kaplicy Najświętszej Marii Panny.

Brama Wojanowska i kaplica św. Anny

To kolejny interesujący obiekt znajdujący się przy ulicy 1 Maja. Brama połączona jest z kaplicą św. Anny wybudowaną w I połowie XVI wieku i zniszczoną przez pożar w 1634 roku. Budynek udało się odbudować po blisko 80 latach. Brama natomiast powstała w 1775 roku zaś w 1998 przeszła gruntowny remont.

Rynek i bazylika w Jeleniej Górze

Niektórzy uważają, że najpiękniejszym miejscem Jeleniej Góry jest właśnie rynek. To piękne i urokliwe miejsce otoczone pięknymi, zabytkowymi kamieniczkami. To miejsce spotkań mieszkańców oraz cel licznych wycieczek turystycznych. Warto tutaj zobaczyć zabytkowy ratusz wybudowany w XVIII wieku z rzeźbą Jelenia. Z kolei stojący nieopodal tramwaj (pełniący funkcję sklepu z pamiątkami) upamiętnia fakt iż miasto dysponowało w przeszłości linią tramwajową. Na rynku znajdziemy także fontannę Neptuna. W pobliżu zaś warto odwiedzić bazylikę św. Erazma i Pankracego - wybudowaną w XIV w. a od XVI wieku w obecnej formie. Uwagę zwraca nie tylko interesujący kształt świątyni ale również kaplice grobowe czy płyty nagrobne z minionych epok umieszczone w ścianach kościoła.

Muzeum Karkonoskie

Dla wszystkich osób interesujących się historią na pewno ciekawym sposobem na spędzenie wolnego czasu w Jeleniej Górze będzie wizyta w tym muzeum. Obiekt mieszczący się przy ul. Matejki 28 to prawdziwa skarbnica wiedzy o mieście i całym regionie. Znajdziemy w nim wiele wystaw, ciekawe eksponaty, makietę Karkonoszy czy chałupę sudecką poddaną rekonstrukcji. Dostępne są również wystawy multimedialne.

Wieża Zamkowa w Jeleniej Górze

To miejsce warto polecić jako ciekawą wieżę widokową. Widać z niej panoramę całej Jeleniej Góry a wstęp jest darmowy i możliwy przez cały rok. W przeszłości mieściło się tutaj miejskie więzienie.