Wydrukuj tę stronę
sobota, 06 luty 2021 15:00

Zmarł Krzysztof Kowalewski. Wspomnienia.

Zmarł Krzysztof Kowalewski Zmarł Krzysztof Kowalewski fot: youtube

Aktor Krzysztof Kowalewski zmarł w wieku 83 lat. Potwierdziła to rodzina i znajomi. Ten wybitny człowiek od lat zmagał się z chorobą.

Krzysztof Kowalewski urodził się w 1937 roku w Warszawie. Syn Cypriana. Na dużym ekranie zadebiutował w 1960 roku w "Krzyżakach". Następnie wystąpił w filmach: "Urząd" Majewskiego, "Kwiecień", "Dwaj panowie N.", "Zbrodniarz i panna", "Pingwin", "Miejsce dla jednego", "Marysia i Napoleon", "Zbrodniarz, któy ukradł zbrodnię", "Urząd", "Zapalniczka", "Spacer", "Kolumbowie", "Z tamtej strony tęczy", "Uciec jak najbliżej" Zaorskiego itp. Od tamtej pory wystąpił w ponad setce filmów i seriali telewizyjnych. W 1992 przyznano mu nagrodę Wielki Splendor, a w 2002 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2009 roku odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". 

Legendarny Roch Kowalski z Potopu. Zobacz video

 

 

Krzysztof Kowalewski - wspomnienia i najważniejsze fakty

Aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i radiowy, który zasłyną z wielu znakomitych ról, w kultowych polskich filmach, takich jak Ogniem i mieczem, czy Krzyżacy, zmarł. Przejdźmy przez kilka wspomnień z biografii Krzysztofa Kowalewskiego.
Jak już pisaliśmy aktor debiutował w 1960 roku w filmie Krzyżacy, w reżyserii Aleksandra Forda. Mało kto wie, że Krzysztof Kowalewski był też wykładowcą w warszawskiej PWST. Łącznie zagrał ponad 1000 różnorodnych ról: filmowych, teatralnych, radiowych, telewizyjnych. Jakie są mniej znane filmy, w których grał zmarły aktor? Jaka wypowiedź aktora zapadła głęboko w pamięć osób zainteresowanych filmem polskim? Jakie nagrody i odznaczenia zdobył za życia omawiany aktor?

Telent aktorski i nagrody Kowalewskiego

Swój talent aktorski odziedziczył po mamie Elżbiecie Herszaft Kowalewskiej. Przez wielu rozpoznawalny nos Świętej Pamięci Krzysztofa Kowalewskiego, został odziedziczony po Herszaftach, którzy mieli pochodzenie żydowskie.
Krzysztof Kowalewski w swoim życiu odebrał kilka znaczących nagród i odznaczeń, m.in.: Wielki splendor - nagrodę przyznawaną przez Zespół Artystyczny Teatru Polskiego Radia; Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"; Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. To najsłynniejsze nagrody niedawno zmarłego aktora. Na pewno jest ich znacznie więcej.

Wśród tysiąca osiągnięć artystycznych wymieńmy mniej znane produkcje filmowe, w których grał Krzysztof Kowalewski: „Poślizg”, „Znak”, „Sekret”, „Musisz żyć”, „Dzieci wojny”, „Urodziny Matyldy”, „Spona”. Zachęcamy do zapoznania się z całą twórczością zmarłego aktora. Z pewnością jest ona dostępna na stronie filmwebu.

Rola komedii w życiu Kowalewskiego

Krzysztof Kowalewski w jednym z wywiadów do Rzeczpospolitej z 2008 roku wypowiadał się na temat reżyserii Barei, w których grał jako aktor. W swojej wypowiedzi podkreślał ogromną rolę komedii, radości, uśmiechu, śmiechu i zabawy, jaka towarzyszyła w filmach Barei. Uznawał to za wielki atut, którego nie potrafią uczynić na ekranie wszyscy krytycy filmów Barei. Wypowiedź ta świadczy o ogromnej duchowości aktora i jego zadatków na pedagoga. Jak wiemy Krzysztof Kowalewski był wykładowcą uniwersyteckim, a jego pedagogiczny sznyt widać w tej wypowiedzi. Dostrzegł w niej walory edukacyjne zabawnych opowiastek oraz wykorzystanie humoru do kształtowania odpowiednich postaw widzów filmów Barei.