Wydrukuj tę stronę
wtorek, 30 marzec 2021 13:36

Wrocław: Miejskie ZOO ma nową mieszkankę!

Narodziny żyrafy we wrocławskim ZOO Narodziny żyrafy we wrocławskim ZOO Fot:Pixabay / CCO Public Domain

Wielka radość we wrocławskim ZOO. Właśnie pracownicy powitali nową podopieczną - małą żyrafę siatkowaną. Malutka żyrafka już próbuje hasać po wybiegu pod czujnym okiem swojej mamy.

 

Narodziny żyrafy we wrocławskim ZOO

Mała żyrafa urodziła się w ubiegły czwartek o godzinie 7.47 i dostała na imię Inuki. Pracownicy ZOO już od jakiegoś czasu oczekiwali jej narodzin i dlatego zawsze poranny obchód rozpoczynali od odwiedzin ciężarnej żyrafy Imary. Poród trwał 40 minut i przebiegł prawidłowo. Jak podkreśla opiekunka żyraf Agnieszka Chałupka „Żyrafy rodzą się w spektakularny sposób, bo wyślizgują się na ziemię z wysokości około 1,5 metra”. Matka odpowiednio zajęła się swoim potomkiem. Najpierw Inuki umyła, potem nakarmiła i pomogła jej stanąć pierwszy raz na nogi.

Co znaczy słowo Inuki?

Jak informują pracownicy wrocławskiego ZOO, wszystkie żyrafy otrzymują imiona pochodzące z języka suahili - języka mieszkańców Afryki. Jak się okazuje, mała mieszkanka ZOO już wychodzi na przed wybieg, a w okresie wielkanocnym będzie można ją zobaczyć na wybiegu dostępnym dla odwiedzających. Żyrafka jest ciekawska i odważna, jednak nadal bacznie czuwa nad nią mama.

Żyrafy to zagrożony gatunek

Niestety żyrafy to gatunek zagrożony, który coraz rzadziej można spotkać w naturalnych warunkach. Ważne jest zatem, aby podtrzymać go. Każde nowe narodziny żyrafy są dla pracowników ogromną radością i wydarzeniem. Podobnie zresztą jak narodziny każdego nowego podopiecznego. Okazuje się, że naturalne warunki stały się niebezpieczne dla wszelkich zwierząt w Afryce. Bezpiecznie mogą one żyć tylko w strzeżonych rezerwatach, gdzie pilnują ich uzbrojeni strażnicy. Niestety, mimo starań, liczebność dzikich zwierząt spada, w tym spada liczba żyraf. Przyczyny? Oczywiście działalność człowieka. Kłusownictwo, rozwój osadnictwa oraz zmiany klimatu negatywnie wpływają na populacje dzikich afrykańskich gatunków. Według czerwonej Listy Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (UNC red list)żyrafa siatkowana należy do gatunków o wysokim poziomie zagrożenia wymarcia w dzikim stanie. Obecnie ich liczbę szacuje się na 4 tysiące osobników, zaś 25 lat temu było ich około 28 tysięcy, a to wszystko za sprawą człowieka. Warto zatem zadbać o edukację nowych pokoleń w tym temacie. Być może jeszcze nie wszystko stracone i niektóre gatunki da się uchronić przed wyginięciem.