poniedziałek, 11 maj 2026 09:23

Nidzica: CBŚP zatrzymało 14 osób w sprawie nielegalnych odpadów

Napisała
Na miejscu prowadzono oględziny terenu z użyciem ciężkiego sprzętu. Na miejscu prowadzono oględziny terenu z użyciem ciężkiego sprzętu. Zdjęcie: Centralne Biuro Śledcze Policji

Zatrzymano14 osób, podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się nielegalnym gospodarowaniem odpadami. W akcji uczestniczyli funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji. Postępowanie jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Krajowej w Łodzi. Sprawa dotyczy zakopywania odpadów oraz fałszowania dokumentacji na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Według ustaleń śledczych proceder miał odbywać się na jednej z działek w gminie Nidzica. Wcześniej funkcjonowało tam składowisko odpadów obojętnych przeznaczone do rekultywacji. Zgodnie z decyzją administracyjną, teren mógł być wykorzystywany jedynie do przetwarzania określonych odpadów. Chodziło między innymi o piasek, kamienie i odpady budowlane. Na działkę miały jednak trafiać odpady komunalne.

Spis treści

Centralne Biuro Śledcze Policji i Prokuratura Krajowa w Łodzi prowadzą postępowanie

Śledztwo prowadzone przez funkcjonariuszy CBŚP obejmuje działalność grupy, której członkowie mieli czerpać korzyści majątkowe z nielegalnego gospodarowania odpadami. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że odpady przywożono na teren działki w gminie Nidzica, a następnie zakopywano. Śledczy wskazują, że równolegle fałszowano dokumentację dotyczącą rodzaju odpadów, ich masy oraz dat transportu. Ten element sprawy jest istotny, ponieważ dokumenty miały przedstawiać inny obraz działań niż ten ustalony podczas czynności procesowych. W postępowaniu zidentyfikowano także podmioty uczestniczące w procederze. Były to zarówno firmy przekazujące odpady, jak i przedsiębiorstwa odpowiedzialne za ich przewóz. Łącznie w nielegalnej działalności miało brać udział kilkadziesiąt podmiotów gospodarczych.

Działka w gminie Nidzica była objęta decyzją administracyjną

Teren, którego dotyczy sprawa, miał służyć rekultywacji składowiska odpadów obojętnych. Oznaczało to możliwość przetwarzania tylko określonych materiałów. W decyzji administracyjnej wskazano odpady takie jak piasek, kamienie oraz odpady budowlane. Według ustaleń na działkę trafiały jednak odpady komunalne, które nie były przeznaczone do tego typu przetwarzania. Następnie miały być ukrywane w gruncie. Podczas późniejszych oględzin ujawniono kolejne nielegalnie zakopane odpady, w tym odpady o charakterze komunalnym. Czynności przeprowadzono przy użyciu ciężkiego sprzętu. W działaniach uczestniczyli pracownicy Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz biegły specjalista. Wsparcia udzielili także funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego.

Koparka przy odpadach na terenie objętym sprawą
Oględziny terenu potwierdziły skalę nielegalnego zakopywania odpadów. Zdjęcie: Centralne Biuro Śledcze Policji

Akcja CBŚP w Nidzicy zakończyła się zatrzymaniami

W drugiej połowie kwietnia funkcjonariusze CBŚP przeprowadzili skoordynowaną akcję. W działaniach wspierali ich policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy. Na gorącym uczynku zatrzymano osoby dokonujące nielegalnego zrzutu odpadów. Łącznie zatrzymano 14 osób. Wśród nich były 2 osoby podejrzane o założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Pozostali zatrzymani mieli odpowiadać za transport, zakopywanie odpadów oraz fałszowanie dokumentacji. Zatrzymani usłyszeli w Prokuraturze Krajowej w Łodzi zarzuty dotyczące między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, kierowania taką grupą, fałszowania dokumentacji oraz przestępstw przeciwko środowisku.

Policjant przy ciężarówce i odpadach podczas działań CBŚP w Nidzicy
Służby sprawdzały teren, na który miały trafiać odpady komunalne. Zdjęcie: Centralne Biuro Śledcze Policji

Najważniejsze ustalenia sprawy obejmują:

  • 14 zatrzymanych osób
  • 2 głównych podejrzanych o założenie i kierowanie grupą
  • działkę w gminie Nidzica na terenie województwa warmińsko-mazurskiego
  • odpady komunalne trafiające na teren przeznaczony do rekultywacji
  • podejrzenie zakopywania odpadów w gruncie
  • fałszowanie dokumentacji dotyczącej rodzaju, masy i dat transportu odpadów
  • udział kilkudziesięciu podmiotów gospodarczych
  • wsparcie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Inspekcji Transportu Drogowego
  • tymczasowe aresztowanie 2 głównych podejrzanych

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska sprawdzał teren przy użyciu ciężkiego sprzętu

Po zatrzymaniach kontynuowano czynności na miejscu. Oględziny terenu prowadzono z udziałem specjalistów. Użyto ciężkiego sprzętu, aby sprawdzić grunt i ujawnić odpady zakopane pod powierzchnią. Czynności potwierdziły obecność kolejnych nielegalnie ukrytych odpadów. Sprawdzano również charakter ujawnionych materiałów. W postępowaniu istotne są nie tylko osoby zatrzymane, lecz także łańcuch podmiotów, które miały przekazywać i transportować odpady. Decyzją sądu wobec 2 głównych podejrzanych zastosowano tymczasowe aresztowanie. Śledztwo ma charakter rozwojowy. Możliwe są kolejne zatrzymania.

Policjant przy ciężarówce podczas działań CBŚP w sprawie nielegalnych odpadów w Nidzicy
Działania służb objęły teren, na którym miały być zakopywane odpady komunalne. Zdjęcie: Centralne Biuro Śledcze Policji

Nielegalne składowiska odpadów są poważnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego a także zdrowia ludzi. Mogą prowadzić do skażenia gleby, wód gruntowych i powietrza. Skutki takich działań mogą być długofalowe i trudne do odwrócenia. Proceder uderza również w legalnie działające przedsiębiorstwa. Narusza zasady uczciwej konkurencji. Może także powodować straty dla budżetu państwa. W tej sprawie dalsze decyzje będą zależały od wyników śledztwa prowadzonego przez CBŚP pod nadzorem Prokuratury Krajowej w Łodzi.

Nidzica w województwie warmińsko-mazurskim

Nidzica jest miejscem wskazanym w sprawie dotyczącej nielegalnego gospodarowania odpadami i działań prowadzonych przez służby.

Nidzica znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie według ustaleń śledczych miało dochodzić do nielegalnego gospodarowania odpadami. Źródło: Google Maps.

FAQ

Ile osób zatrzymało CBŚP w sprawie nielegalnych odpadów w gminie Nidzica?

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 14 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Czego dotyczy śledztwo prowadzone pod nadzorem Prokuratury Krajowej w Łodzi?

Śledztwo dotyczy nielegalnego gospodarowania odpadami, zakopywania odpadów oraz fałszowania dokumentacji na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Gdzie miał odbywać się proceder?

Według ustaleń śledczych proceder miał odbywać się na jednej z działek w gminie Nidzica.

Jakie odpady miały trafiać na działkę?

Na działkę miały trafiać odpady komunalne, które nie były przeznaczone do tego typu przetwarzania.

Kto wspierał działania prowadzone na terenie działki?

W działaniach uczestniczyli pracownicy Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, biegły specjalista oraz funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego.

Źródło: Centralne Biuro Śledcze Policji

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 11 maj 2026 10:08
Małgorzata Kuniczuk

Redaktorka Trybuny Polskiej. Przedstawia najnowsze informacje z kraju. Ponadto prowadzi serwisy lokalne: Warszawa, Płock, Kołobrzeg, oraz szeroki rynek niemiecki. Fanka dobrej książki. Hobbystycznie dekorator wnętrz.

https://trybunapolska.pl/malgorzata-kuniczuk
  • Rozbito międzynarodową grupę przemytników papierosów. Straty ponad 190 mln zł
    Rozbito międzynarodową grupę przemytników papierosów. Straty ponad 190 mln zł

    Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się przemytem i dystrybucją nielegalnych papierosów. Działania prowadzono pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zamościu. Zatrzymano 7 osób. Według dotychczasowych ustaleń, grupa mogła odpowiadać za przemyt około 6,5 mln paczek papierosów. Ich czarnorynkową wartość oszacowano na ponad 94 mln zł. Straty Skarbu Państwa miały przekroczyć 190 mln zł. Sprawa dotyczy transportów organizowanych z Białorusi przez Litwę do Polski, a następnie dalszej dystrybucji na terenie państw Unii Europejskiej.

    Napisano piątek, 12 czerwiec 2026 16:24
  • Siedlce: Kobieta straciła 195 tys. zł po ogłoszeniu o wynajmie
    Siedlce: Kobieta straciła 195 tys. zł po ogłoszeniu o wynajmie

    Do Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach zgłosiła się kobieta, która straciła pieniądze po kontakcie z osobami podającymi się za pracowników banku. Sprawa zaczęła się od zwykłego ogłoszenia o wynajmie mieszkania. Później pojawiła się wiadomość od osoby rzekomo zainteresowanej najmem, odnośnik do odbioru wpłaty i telefon od fałszywego konsultanta. Łączne straty wyniosły 195 tysięcy złotych. Oszuści wypłacili środki z kont kobiety oraz zaciągnęli na jej dane 2 kredyty.

    Napisano czwartek, 11 czerwiec 2026 15:27
  • Pociąg Kultury wróci na trasie Berlin- Warszawa
    Pociąg Kultury wróci na trasie Berlin- Warszawa

    Pociąg Kultury, który przez prawie 10 lat łączył Berlin z Wrocławiem, ma wrócić w nowej formule. Po zakończeniu dotychczasowego projektu pod koniec 2025 roku, zapowiedziano jego powrót na innej trasie. Tym razem połączenie ma prowadzić z Berlina do Warszawy. Po drodze zaplanowano postoje między innymi we Frankfurcie nad Odrą i Poznaniu. Nowa odsłona Pociągu Kultury ma rozpocząć kursowanie jesienią 2026 roku i obejmować dwujęzyczny program kulturalny dla pasażerów z Niemiec i Polski.

    Napisano wtorek, 09 czerwiec 2026 13:40
  • Trwa akcja poszukiwawcza na Jeziorze Solińskim
    Trwa akcja poszukiwawcza na Jeziorze Solińskim

    Policjanci z Leska, funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie oraz inne służby prowadzą działania przy Jeziorze Solińskim po wtorkowym zgłoszeniu o mężczyźnie, który wskoczył do wody z korony zapory. Do akcji skierowano specjalistyczny sprzęt.  Podwodny dron ma pomóc  w odnalezieniu ciała mężczyzny na znacznej głębokości. Obecnie trwają przygotowania do jego wydobycia.

    Napisano czwartek, 04 czerwiec 2026 15:00
  • Kraków: 50-latka nie opuszczała mieszkania przez prawie 30 lat
    Kraków: 50-latka nie opuszczała mieszkania przez prawie 30 lat

    50-letnia Magdalena K. z Krakowa, została zabrana do szpitala po interwencji pracowników MOPS i policji. Według przekazanych informacji, kobieta przez prawie 30 lat nie opuszczała mieszkania na jednym z krakowskich osiedli. Sprawa wyszła na jaw po tym, jak sąsiedzi zaczęli znajdować liściki z prośbą o pomoc. Prokuratura Rejonowa Kraków-Podgórze wszczęła śledztwo z art. 207 par. 1a Kodeksu karnego, dotyczącego znęcania się nad osobą nieporadną ze względu na stan psychiczny lub fizyczny, albo wiek.

    Napisano wtorek, 02 czerwiec 2026 13:21
  • Balcarzowice: Trąba powietrzna uszkodziła 18 budynków, mieszkańcy czekają na pomoc
    Balcarzowice: Trąba powietrzna uszkodziła 18 budynków, mieszkańcy czekają na pomoc

    Balcarzowice w województwie opolskim, liczą straty po sobotnim przejściu trąby powietrznej. Żywioł uderzył w miejscowość po godzinie 17, podczas gwałtownej burzy z silnym wiatrem i intensywnymi opadami deszczu. W poniedziałek trwało szacowanie szkód. Według przekazanych informacji nikt nie został ranny, choć uszkodzonych zostało kilkanaście budynków, a dwa domy wyłączono z użytkowania.

    Napisano poniedziałek, 01 czerwiec 2026 13:42
  • Polska szykuje nowe zasady dla sztucznej inteligencji
    Polska szykuje nowe zasady dla sztucznej inteligencji

    Polska przygotowuje się do objęcia sztucznej inteligencji szczegółowym nadzorem. Sejmowa komisja cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii przyjęła projekt ustawy, która ma uregulować działanie systemów sztucznej inteligencji w Polsce. Dokument dostosowuje krajowe przepisy do unijnego Aktu o AI. Ustawa tworzy też podstawy nadzoru nad rozwiązaniami technologicznymi, opartymi na sztucznej inteligencji. Projekt przyjęto w czwartek po wprowadzeniu 20 poprawek. Większość zmian, miała charakter redakcyjny i doprecyzowujący. Komisja zaakceptowała także 3 propozycje zgłoszone przez klub PiS.

    Napisano czwartek, 28 maj 2026 14:46
  • Obowiązkowe kaski dla dzieci od czerwca 2026 r.
    Obowiązkowe kaski dla dzieci od czerwca 2026 r.

    Rodzice i opiekunowie muszą liczyć się z nowymi obowiązkami dotyczącymi bezpieczeństwa dzieci na rowerach, hulajnogach elektrycznych i urządzeniach transportu osobistego. Nowe przepisy  zaczną obowiązywać od 3 czerwca 2026 roku.  Zmienione przepisy Prawa o ruchu drogowym obejmą osoby, które nie ukończyły 16 lat. Najważniejsza zmiana polega na tym, że dziecko lub nastolatek do 16. roku życia będzie musiał używać kasku ochronnego podczas jazdy. Nowe zasady dotyczą także przewożenia najmłodszych dzieci rowerem, wózkiem rowerowym albo przyczepą rowerową.

    Napisano środa, 27 maj 2026 13:57
  • Śląskie: Zderzenie dwóch autokarów z dziećmi na A4, 5 osób poszkodowanych
    Śląskie: Zderzenie dwóch autokarów z dziećmi na A4, 5 osób poszkodowanych

    Na 347. kilometrze autostrady A4, w rejonie Mysłowic, zderzyły się 2 autokary przewożące dzieci. Do zdarzenia doszło w poniedziałek, na trasie w kierunku Wrocławia. Poszkodowanych zostało 5 osób. Na miejscu pracują służby ratunkowe,  ruch na trasie jest poważnie utrudniony.

    Napisano poniedziałek, 25 maj 2026 11:50
  • Gdańsk: Ponad 14 mln nielegalnych papierosów w kontenerze z Singapuru
    Gdańsk: Ponad 14 mln nielegalnych papierosów w kontenerze z Singapuru

    Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, podczas skoordynowanej akcji rozbili działalność grupy przestępczej, zajmującej się przemytem papierosów bez polskich znaków akcyzy. W trakcie działań, zabezpieczono ponad 14 mln sztuk nielegalnych papierosów. Ich wartość przekroczyła 14,5 mln zł. 

    Napisano piątek, 22 maj 2026 15:37
  • Polska reaguje na alert WHO po epidemii Eboli
    Polska reaguje na alert WHO po epidemii Eboli

    Światowa Organizacja Zdrowia, ogłosiła stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym po wybuchu epidemii wirusa Ebola w Demokratycznej Republice Konga i Ugandzie. Chodzi o rzadki podtyp Bundibugyo. Polska uruchomiła procedury bezpieczeństwa. Dr Paweł Grzesiowski, główny inspektor sanitarny, zapewnił w TVN24, że służby sanitarne, szczególnie na lotniskach, są w stanie gotowości. Ryzyko przeniesienia choroby na inne kontynenty oceniono jako bardzo małe, ale możliwe jest ujawnienie objawów dopiero po przylocie z regionu epidemii.

    Napisano czwartek, 21 maj 2026 15:49
  • Kąkolewnica: 37-latek aresztowany za sześć podpaleń lasów
    Kąkolewnica: 37-latek aresztowany za sześć podpaleń lasów

    Policjanci zatrzymali 37-letniego mieszkańca gminy Kąkolewnica, podejrzanego o serię podpaleń lasów na terenie powiatu radzyńskiego. Do zdarzeń dochodziło w kwietniu i maju bieżącego roku. Ogień pojawiał się na terenach należących do Nadleśnictwa w Radzyniu Podlaskim. Mężczyzna przyznał się do 6 podpaleń,  sąd zastosował wobec niego tymczasowe aresztowanie na 3 miesiące.

    Napisano wtorek, 19 maj 2026 15:19
  • Warszawa: 15 osób zatrzymanych po nalotach na nielegalne salony gier
    Warszawa: 15 osób zatrzymanych po nalotach na nielegalne salony gier

    Funkcjonariusze Komendy Rejonowej Policji Warszawa II oraz Krajowej Administracji Skarbowej, przeprowadzili skoordynowaną akcję przeciwko nielegalnym grom hazardowym. Działania objęły dzielnice Mokotów, Ursynów i Wilanów. Służby skontrolowały 18 lokali. Zabezpieczono 80 automatów do gier, gotówkę oraz zatrzymano 15 osób podejrzanych o udział w procederze.

    Napisano poniedziałek, 18 maj 2026 13:30
  • Fałszywe leki i suplementy w sieci za miliony euro. Międzynarodowa akcja
    Fałszywe leki i suplementy w sieci za miliony euro. Międzynarodowa akcja

    Funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości oraz Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu uczestniczyli międzynarodowej akcji, która swoim zasięgiem objeła wiele krajów europejskich oraz Polskę. Operacja była wspierana przez Eurojust i Europol. Zatrzymano 15 osób, w tym 3 na terenie Polski. Grupa sprzedawała fałszywe suplementy i leki osobom przekonanym, że kupują legalne produkty na poważne choroby.

    Napisano piątek, 15 maj 2026 11:26
  • Polskie obywatelstwo na nowych zasadach
    Polskie obywatelstwo na nowych zasadach

    Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, pracuje nad pakietem zmian w zasadach nadawania polskiego obywatelstwa. Resort przekazał Polskiej Agencji Prasowej, że nowe przepisy mają ograniczyć automatyzm i wprowadzić wieloetapową ocenę cudzoziemców. Chodzi o osoby, które chcą otrzymać polski paszport i zostać obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej. Według zapowiedzi MSWiA obywatelstwo ma otrzymywać osoba realnie związana z Polską, jej kulturą, społeczeństwem i państwem.

    Napisano środa, 13 maj 2026 15:01
  • Bukowsko: Wójt wystąpił o zgodę na odstrzał niedźwiedzia
    Bukowsko: Wójt wystąpił o zgodę na odstrzał niedźwiedzia

    Po tragicznym ataku niedźwiedzia w Płonnej w gminie Bukowsko, wójt Marek Bańkowski wystąpił do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o zgodę na odstrzał zwierzęcia. Decyzja nie zapadnie od razu. Najpierw służby mają podjąć próbę odłowienia niedźwiedzia, założenia mu obroży telemetrycznej i monitorowania jego ruchów. Gdy zwierzę zbliży się do ludzi, możliwe będzie jego płoszenie.

    Napisano wtorek, 12 maj 2026 14:44
  • Nidzica: CBŚP zatrzymało 14 osób w sprawie nielegalnych odpadów
    Nidzica: CBŚP zatrzymało 14 osób w sprawie nielegalnych odpadów

    Zatrzymano14 osób, podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się nielegalnym gospodarowaniem odpadami. W akcji uczestniczyli funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji. Postępowanie jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Krajowej w Łodzi. Sprawa dotyczy zakopywania odpadów oraz fałszowania dokumentacji na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Według ustaleń śledczych proceder miał odbywać się na jednej z działek w gminie Nidzica. Wcześniej funkcjonowało tam składowisko odpadów obojętnych przeznaczone do rekultywacji. Zgodnie z decyzją administracyjną, teren mógł być wykorzystywany jedynie do przetwarzania określonych odpadów. Chodziło między innymi o piasek, kamienie i odpady budowlane. Na działkę miały jednak trafiać odpady komunalne.

    Napisano poniedziałek, 11 maj 2026 09:23
  • Hrubieszów: Adwokat poszukiwany listem gończym zatrzymany przez policję
    Hrubieszów: Adwokat poszukiwany listem gończym zatrzymany przez policję

    46-letni adwokat Paweł Kozanecki, skazany prawomocnie za spowodowanie śmiertelnego wypadku, został przewieziony do Zakładu Karnego w Hrubieszowie. Zatrzymano go w czwartek, 7 maja, po południu na terenie powiatu hrubieszowskiego w województwie lubelskim. Policja podała, że był całkowicie zaskoczony wizytą funkcjonariuszy i nie stawiał oporu. Według komunikatu policji sądził, że częste zmiany miejsca pobytu pozwolą mu pozostać nieuchwytnym.

    Napisano piątek, 08 maj 2026 10:51
  • Podkarpacie: Niedźwiedź ruszył w stronę rolników. Gmina alarmuje
    Podkarpacie: Niedźwiedź ruszył w stronę rolników. Gmina alarmuje

    Władze gminy Bukowsko przekazały informację o kolejnym niebezpiecznym zdarzeniu z udziałem niedźwiedzia w regionie. Sprawa dotyczy miejscowości Morochów w gminie Zagórz, położonej około 10 kilometrów od Płonnej. To tam kilka dni wcześniej, zginęła 58-letnia kobieta zaatakowana przez drapieżnika. Samorząd twierdzi, że niedźwiedź zaatakował 2 rolników budujących ogrodzenie dla bydła. Policja podaje jednak inną wersję i informuje, że nie doszło do bezpośredniego ataku.

    Napisano środa, 06 maj 2026 19:56
  • Kozaki: Duży pożar lasu. Kilkuset strażaków walczy z ogniem
    Kozaki:  Duży pożar lasu. Kilkuset strażaków walczy z ogniem

    W miejscowości Kozaki w gminie Łukowa, trwa duża akcja gaśnicza pożaru lasu i nieużytków rolnych. Ogień pojawił się na terenie Nadleśnictwa Józefów. Na miejscu działa około 300 strażaków. Wsparcie z powietrza zapewniają 2 śmigłowce gaśnicze skierowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych. Droga wojewódzka numer 849 jest całkowicie zablokowana.

    Napisano wtorek, 05 maj 2026 18:46