Spis treści
- Centralne Biuro Śledcze Policji i Prokuratura Krajowa w Łodzi prowadzą postępowanie
- Działka w gminie Nidzica była objęta decyzją administracyjną
- Akcja CBŚP w Nidzicy zakończyła się zatrzymaniami
- Główny Inspektorat Ochrony Środowiska sprawdzał teren przy użyciu ciężkiego sprzętu
- FAQ
Centralne Biuro Śledcze Policji i Prokuratura Krajowa w Łodzi prowadzą postępowanie
Śledztwo prowadzone przez funkcjonariuszy CBŚP obejmuje działalność grupy, której członkowie mieli czerpać korzyści majątkowe z nielegalnego gospodarowania odpadami. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że odpady przywożono na teren działki w gminie Nidzica, a następnie zakopywano. Śledczy wskazują, że równolegle fałszowano dokumentację dotyczącą rodzaju odpadów, ich masy oraz dat transportu. Ten element sprawy jest istotny, ponieważ dokumenty miały przedstawiać inny obraz działań niż ten ustalony podczas czynności procesowych. W postępowaniu zidentyfikowano także podmioty uczestniczące w procederze. Były to zarówno firmy przekazujące odpady, jak i przedsiębiorstwa odpowiedzialne za ich przewóz. Łącznie w nielegalnej działalności miało brać udział kilkadziesiąt podmiotów gospodarczych.
Działka w gminie Nidzica była objęta decyzją administracyjną
Teren, którego dotyczy sprawa, miał służyć rekultywacji składowiska odpadów obojętnych. Oznaczało to możliwość przetwarzania tylko określonych materiałów. W decyzji administracyjnej wskazano odpady takie jak piasek, kamienie oraz odpady budowlane. Według ustaleń na działkę trafiały jednak odpady komunalne, które nie były przeznaczone do tego typu przetwarzania. Następnie miały być ukrywane w gruncie. Podczas późniejszych oględzin ujawniono kolejne nielegalnie zakopane odpady, w tym odpady o charakterze komunalnym. Czynności przeprowadzono przy użyciu ciężkiego sprzętu. W działaniach uczestniczyli pracownicy Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz biegły specjalista. Wsparcia udzielili także funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego.

Akcja CBŚP w Nidzicy zakończyła się zatrzymaniami
W drugiej połowie kwietnia funkcjonariusze CBŚP przeprowadzili skoordynowaną akcję. W działaniach wspierali ich policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy. Na gorącym uczynku zatrzymano osoby dokonujące nielegalnego zrzutu odpadów. Łącznie zatrzymano 14 osób. Wśród nich były 2 osoby podejrzane o założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Pozostali zatrzymani mieli odpowiadać za transport, zakopywanie odpadów oraz fałszowanie dokumentacji. Zatrzymani usłyszeli w Prokuraturze Krajowej w Łodzi zarzuty dotyczące między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, kierowania taką grupą, fałszowania dokumentacji oraz przestępstw przeciwko środowisku.

Najważniejsze ustalenia sprawy obejmują:
- 14 zatrzymanych osób
- 2 głównych podejrzanych o założenie i kierowanie grupą
- działkę w gminie Nidzica na terenie województwa warmińsko-mazurskiego
- odpady komunalne trafiające na teren przeznaczony do rekultywacji
- podejrzenie zakopywania odpadów w gruncie
- fałszowanie dokumentacji dotyczącej rodzaju, masy i dat transportu odpadów
- udział kilkudziesięciu podmiotów gospodarczych
- wsparcie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Inspekcji Transportu Drogowego
- tymczasowe aresztowanie 2 głównych podejrzanych
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska sprawdzał teren przy użyciu ciężkiego sprzętu
Po zatrzymaniach kontynuowano czynności na miejscu. Oględziny terenu prowadzono z udziałem specjalistów. Użyto ciężkiego sprzętu, aby sprawdzić grunt i ujawnić odpady zakopane pod powierzchnią. Czynności potwierdziły obecność kolejnych nielegalnie ukrytych odpadów. Sprawdzano również charakter ujawnionych materiałów. W postępowaniu istotne są nie tylko osoby zatrzymane, lecz także łańcuch podmiotów, które miały przekazywać i transportować odpady. Decyzją sądu wobec 2 głównych podejrzanych zastosowano tymczasowe aresztowanie. Śledztwo ma charakter rozwojowy. Możliwe są kolejne zatrzymania.

Nielegalne składowiska odpadów są poważnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego a także zdrowia ludzi. Mogą prowadzić do skażenia gleby, wód gruntowych i powietrza. Skutki takich działań mogą być długofalowe i trudne do odwrócenia. Proceder uderza również w legalnie działające przedsiębiorstwa. Narusza zasady uczciwej konkurencji. Może także powodować straty dla budżetu państwa. W tej sprawie dalsze decyzje będą zależały od wyników śledztwa prowadzonego przez CBŚP pod nadzorem Prokuratury Krajowej w Łodzi.
Nidzica w województwie warmińsko-mazurskim
Nidzica jest miejscem wskazanym w sprawie dotyczącej nielegalnego gospodarowania odpadami i działań prowadzonych przez służby.
FAQ
Ile osób zatrzymało CBŚP w sprawie nielegalnych odpadów w gminie Nidzica?
Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 14 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.
Czego dotyczy śledztwo prowadzone pod nadzorem Prokuratury Krajowej w Łodzi?
Śledztwo dotyczy nielegalnego gospodarowania odpadami, zakopywania odpadów oraz fałszowania dokumentacji na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.
Gdzie miał odbywać się proceder?
Według ustaleń śledczych proceder miał odbywać się na jednej z działek w gminie Nidzica.
Jakie odpady miały trafiać na działkę?
Na działkę miały trafiać odpady komunalne, które nie były przeznaczone do tego typu przetwarzania.
Kto wspierał działania prowadzone na terenie działki?
W działaniach uczestniczyli pracownicy Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, biegły specjalista oraz funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego.
Źródło: Centralne Biuro Śledcze Policji