Wydrukuj tę stronę
wtorek, 19 listopad 2024 10:47

CBŚP: Zatrzymanie 19 osób za wystawianie fikcyjnych faktur VAT

Napisała
akcja CBŚP akcja CBŚP fot: CBŚP/ poglądowe

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego przeprowadzili skoordynowaną akcję przeciwko grupie przestępczej zajmującej się wystawianiem fikcyjnych faktur VAT. Działania, zlecone przez Prokuraturę Krajową, miały miejsce na terenie siedmiu województw i doprowadziły do zatrzymania 19 osób.

Spis treści:

Zatrzymania na szeroką skalę w siedmiu województwach

W akcji uczestniczyli funkcjonariusze z jednostek CBŚP w Bydgoszczy i Toruniu, współpracując z Kujawsko-Pomorskim Urzędem Celno-Skarbowym, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Szczecinie. W ramach operacji, przeszukano miejsca zamieszkania podejrzanych oraz siedziby spółek i biur rachunkowych w województwach: mazowieckim, lubelskim, pomorskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i wielkopolskim. W wyniku tych działań zabezpieczono istotne dowody, takie jak dokumenty księgowe, sprzęt komputerowy oraz telefony komórkowe. Wśród zabezpieczonych przedmiotów, znalazła się także gotówka w kwocie ponad 140 tysięcy złotych

 

Mechanizm działania grup przestępczych

Śledczy ustalili, że grupy zajmowały się produkcją tzw. pustych faktur VAT, które były wprowadzane do obrotu prawnego. Faktury te dotyczyły fikcyjnych transakcji usługowych, towarowych lub prac gospodarczych. W procederze wykorzystywano zarówno całkowicie fikcyjne podmioty gospodarcze, jak i firmy prowadzące częściowo legalną działalność. Zatrzymane osoby odgrywały różne role, od wystawców dokumentów, przez odbiorców i księgowych, aż po osoby odpowiedzialne za ich wykorzystanie.

Zarzuty i środki zapobiegawcze

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawiania nierzetelnych faktur oraz prania pieniędzy. Prokurator Zachodniopomorskiego pionu PZ Prokuratury Krajowej w Szczecinie, zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze, w tym poręczenia majątkowe, dozór policyjny oraz zakaz kontaktu z innymi podejrzanymi. W jednym przypadku sąd orzekł tymczasowe aresztowanie.

Sprawa pozostaje w toku

Śledztwo ma charakter rozwojowy. Analiza zabezpieczonych materiałów, w tym dokumentacji i nośników danych, może ujawnić kolejne powiązania oraz zaangażowane osoby. Działania organów ścigania mają na celu dalsze rozbicie struktur przestępczych i ujawnienie skali procederu.

Źródło: Centralne Biuro Śledcze Policji

Ostatnio zmieniany wtorek, 19 listopad 2024 11:02
Małgorzata Kuniczuk

Redaktorka Trybuny Polskiej. Przedstawia najnowsze informacje z kraju. Ponadto prowadzi serwisy lokalne: Warszawa, Płock, Kołobrzeg, oraz szeroki rynek niemiecki. Fanka dobrej książki. Hobbystycznie dekorator wnętrz.

https://trybunapolska.pl/malgorzata-kuniczuk