Wydrukuj tę stronę
wtorek, 24 maj 2022 20:04

Unia Europejska: Polska otrzyma pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy - znamy datę

Krajowy Plan Odbudowy - wypłata Krajowy Plan Odbudowy - wypłata

Według informacji francuskiego ministra finansów, Polska może liczyć na odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy już w czerwcu. Warto podkreślić, że według nieoficjalnych doniesień, polski rząd zgodził się nie blokować nowego podatku, który chce wprowadzić Unia Europejska. Co więcej, wiadomo już także, kiedy dokładnie Polska może spodziewać się pierwszych środków.

 

Kolejne doniesienia odnośnie odblokowania Krajowego Planu Odbudowy

Krajowy Plan Odbudowy to ambitny projekt, którego głównym założeniem jest rewitalizacja polskiej gospodarki po pandemii covid-19. Wypłata środków została jednak wstrzymana. W tak zwanym międzyczasie Rosja zaatakowała zbrojnie Ukrainę, dlatego wszelkie przepychanki na linii Polska vs. UE zeszły na plan dalszy.

Przecieki z Francji o dacie otrzymania środków z KPO

Warto w tym miejscu podkreślić, że korespondentka radia RMF FM z Francji informuje na łamach Twittera o tym, że Le Marie, czyli francuski minister finansów wyraził przekonanie, iż Polska do 17 czerwca odblokuje podatek od globalnych koncernów. Wówczas scenariusz będzie wyglądał następująco: 1 czerwca Komisja Europejska akceptuje polski Krajowy Plan Odbudowy opiewający na kwotę 36 mld EUR. Następnie 17 czerwca ministrowie finansów UE zatwierdzają polski KPO, zaś Polska rezygnuje z wetowania global podatku CIT.

Ze wstępnych ustaleń wynika, iż pierwsza transza pieniędzy może nastąpić najwcześniej podczas wakacji lub na początku września.

Artykuły powiązane

  • Donald Tusk: Spotkanie z Ursulą von der Leyen Donald Tusk: Spotkanie z Ursulą von der Leyen

    W piątek, w przeddzień 2. rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie, Polskę odwiedzą przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo. Spotkają się z premierem Donaldem Tuskiem, aby omówić szereg kwestii, w tym także dotyczących polityki europejskiej wobec sytuacji na wschodniej granicy.