Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 01 luty 2021 15:45

Stopy procentowe w 2021 roku

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Stopy procentowe Stopy procentowe

Już od 2020 roku zostały rozpoczęte rozmowy na temat polskiego złotego i czy ulegnie on osłabiony w 2021 roku, a ekonomiści zastanawiają się, czy stopy procentowe nie wzrosną, czy może zostaną obniżone.

 

Rozmowy Rady Polityki Pieniężnej o stopach procentowych

Niedługo zakończą się rozmowy Rady Polityki Pieniężnej, która sądzi, że stopy procentowe nie będą obniżane, co by zdementowało słowa Adama Glapińskiego, szefa Narodowego Banku Polskiego, który zasugerował, że złoty jest zbyt silny i nie wykluczałby kolejnej obniżki stóp procentowych.

Glapiński chce osłabić złotego?

Niektórzy sądzą, że Glapiński chce osłabić złotego, by potem do budżetu państwa przelać więcej pieniędzy. Osłabienie polskiego pieniądza zwiększyłaby wartość rezerw walutowych, co by oznaczało zysk dla NBP- im większy zysk dla banku, tym lepsza sytuacja budżetowa państwa w 2021 roku.

W związku z tym, że inflacja w Polsce, między listopadem a grudniem spadła z 3 do 2,3 proc., analitycy sądzą, że może spaść stopa podstawowa, czyli referencyjna, nawet do zera (teraz wynosi ona 0,1 proc.) pod koniec drugiego kwartału tego roku, lecz RPP na grudniowym posiedzeniu, utrzymała stopy procentowe bez zmian.

Jak sądzi prezes banku centralnego, obecny stóp procentowy jest odpowiedni do obecnej sytuacji gospodarczej, i zakłada nawet, że stopy procentowe mogą być nadal obniżane w dalszej części roku.

Prezes NBP przyznał, że od połowy grudnia tamtego roku, by osłabić złotego, kupuje obce waluty, co ma pomóc gospodarce i będzie korzystna dla ekspertów. Ekonomiści Citi Handlowego szacują, że łączna skala interwencji banku centralnego, tylko w grudniu, wyniosła 7 miliardów dolarów. Według nich, do największej interwencji doszło dzień przed sylwestrem.

Rok 2020 był nieudany dla złotego. Rok temu, euro było tańsze o 27 groszy niż teraz, dziś wynosi ono 4,52 zł. Ekonomiści sądzą, że NBP będzie chciało utrzymać euro w tej cenie do czerwca lub lipca, kiedy nastąpi globalne ożywienie gospodarcze i wtedy euro może spaść nawet do 4,40 zł w ciągu sześciu miesięcy, a w ciągu dwunastu miesięcy do 4,35 zł.

W scenariuszach bazowych ekonomiści sądzą, że nastąpi stabilizacja stopy procentowej w pierwszych kwartałach br.

Aktualizacja: Stopy procentowe w 2021 roku pozostają na bardzo niskim poziomie

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

  • stopa referencyjna wynosi 0,10 procent w skali rocznej,
  • stopa lombardowa 0,50 procent w skali rocznej,
  • stopa depozytowa 0,00 procent w skali rocznej,
  • stopa redyskonta weksli 0,11 procent w skali rocznej, 
  • stopa dyskontowa weksli 0,12 procent w skali rocznej.

Zobacz także: Czy opłaca się spłacić wcześniej kredyt?