Wydrukuj tę stronę
wtorek, 15 listopad 2022 11:10

Rada Państw Morza Bałtyckiego i Szwecja: Informacja dla migrantów zarobkowych w regionie bałtyckim o ryzyku wyzysku

Rada Państw Morza Bałtyckiego i Szwecja Rada Państw Morza Bałtyckiego i Szwecja fot: pixabay

Rada Państw Morza Bałtyckiego (RPMB), organizacja międzynarodowa dialogu politycznego wspierająca praktyczną współpracę w regionie Morza Bałtyckiego i Szwedzki Urząd ds. Równości Płci rozpoczynają kampanię pod nazwą #BeforeYouGo, która jest wspólną inicjatywą informacyjną przeciwko wyzyskowi w miejscu pracy. Jej celem jest poinformowanie mieszkańców Ukrainy, Bułgarii, Polski i Rumunii o zagrożeniach i prawach, jakie mogą napotkać na szwedzkim rynku pracy.

RPMB ogranicza handel ludźmi w rejonie Morza Bałtyckiego 

RPMB ma wieloletnie doświadczenie w opracowywaniu kierunków polityki oraz rozwoju praktycznych projektów mających na celu ograniczenie handlu ludźmi w regionie Morza Bałtyckiego i poza nim. Pandemia COVID i rosyjska agresja na Ukrainę negatywnie wpłynęły na wyzwania związane z handlem ludźmi, w tym z wyzyskiem w miejscu pracy. RPMB pracuje nad tymi wyzwaniami z partnerami w całym regionie – mówi Grzegorz Poznański, Dyrektor Generalny Rady Państw Morza Bałtyckiego.

Wyzysk w miejscu pracy i handel ludźmi dla celów pracy przymusowej ma miejsce w wielu sektorach, między innymi w budownictwie, hotelarstwie i gastronomii, przy zbieraniu jagód i w usługach domowych

Kampania informacyjna #BeforeYouGo jest skierowana do osób, które zamierzają ubiegać się o pracę w Szwecji oraz w innych krajach regionu Morza Bałtyckiego. W ramach kampanii przygotowano film dostępny na YouTube, w którym osoby, które już osiedliły się w Szwecji, udzielają rad swoim rodakom, a także stronę informacyjną na portalu Szwedzkiego Urzędu ds. Równości Płci.

Szwedzka kampania „Before You Go”

Kampania „Before You Go” została zainicjowana w Szwecji jako pierwszym obszarze zainteresowania, z nadzieją, że koncept kampanii zostanie rozpowszechniony w całym regionie Morza Bałtyckiego, z podobnymi filmami dostosowanymi do kontekstu poszczególnych krajów.

Wyzysk w miejscu pracy i handel ludźmi to poważne przestępstwa, które nasilają się w czasach kryzysu. Mam nadzieję, że dzięki tej kampanii więcej osób znajdzie bezpieczną drogę do zatrudnienia, a inne państwa z regionu Morza Bałtyckiego dołączą do naszej kampanii „Before You Go” – mówi Edi Mujaj, starszy doradca w Radzie Państw Morza Bałtyckiego.

Artykuły powiązane

  • NATO: Szwecja oficjalnie członkiem sojuszu! NATO: Szwecja oficjalnie członkiem sojuszu!

    Szwecja formalnie dołączyła do Sojuszu Północnoatlantyckiego, stając się jego 32. członkiem. Aktualizacja protokołu o przystąpieniu kraju do NATO weszła w życie po uroczystej ceremonii w Waszyngtonie, gdzie szwedzki premier Ulf Kristersson złożył odpowiednie dokumenty.

  • Szwecja, Goeteborg: Największy park wodny z Skandynawii spłonął! Szwecja, Goeteborg: Największy park wodny z Skandynawii spłonął!

    Wstrząsające wydarzenie w Goeteborgu, Szwecji, miało miejsce w poniedziałkowy wieczór, kiedy to pożar spustoszył prawie ukończony największy park wodny w Skandynawii - Oceana. Ewakuacja mieszkańców oraz szkół, ranni i zaginiony mężczyzna stanowią jedynie wierzchołek góry lodowej tego dramatu.

  • Szwecja: Urzędnicy ostrzegają przed wojną Szwecja: Urzędnicy ostrzegają przed wojną

    Szwecja, długo uznawana za bastion pokoju w Europie, znalazła się w centrum uwagi po ostrzeżeniach dwóch najwyższych urzędników obrony, które wstrząsnęły krajem. Minister obrony cywilnej Carl-Oskar Bohlin i naczelny dowódca wojskowy, gen. Micael Biden, apelowali do Szwedów o przygotowanie się do wojny, co wywołało mieszane reakcje społeczności oraz oskarżenia o wzbudzanie paniki.

  • Skandynawia: Rekordowo niskie temperatury i ogromne opady śniegu Skandynawia: Rekordowo niskie temperatury i ogromne opady śniegu

    W trzech miejscowościach na północy Szwecji temperatura spadła poniżej minus 40 stopni Celsiusza, bijąc rekordy zimna. Miejscowość Nikkaluokta w Górach Skandynawskich odnotowała ekstremalne minus 40,5 stopnia, co stanowi najniższą temperaturę w tym sezonie. Zimowe chłody spowodowały także zawieszenie połączeń kolejowych między Kiruną a Luleą.

  • Iran: Proces szwedzkiego dyplomaty Johana Floderusa trwa Iran: Proces szwedzkiego dyplomaty Johana Floderusa trwa

    W Iranie rozpoczął się proces Johana Floderusa, 33-letniego szwedzkiego dyplomaty, pracującego dla Unii Europejskiej, który został zatrzymany podczas wakacji w kwietniu 2022 roku. Mężczyzna został oskarżony o szpiegostwo na rzecz Izraela, a irańska agencja prasowa ISNA doniosła, że grozi mu kara śmierci.