Wydrukuj tę stronę
niedziela, 07 luty 2021 18:15

Po co nam nowi przedsiębiorcy? Ile zarabiają?

Nowi przedsiębiorcy Nowi przedsiębiorcy

Na rynku mamy masę małych i średnich firm, które przecież oferują już wszystko. Im więcej ich jest, tym większa konkurencja i większa szansa, że trafi się na oszusta albo partacza. Wydaje się więc, że nowi przedsiębiorcy są nam zupełnie niepotrzebni, a wręcz im mniej ich jest, tym lepiej dla klientów i gospodarki. Jednak zagadnienie przedsiębiorców nie jest takie proste i warto się nad nim pochylić.

 

Przedsiębiorca bardziej się stara

Pracowanie u kogoś na etacie sprawia, że pracownik realnie wcale nie czuje potrzeby dokładnego wykonywania swojej pracy, a raczej zrobienia jej w jak najdłuższym czasie, bo nie z tempa jest rozliczany, a z godzin. To sprawia, że klienci nie mogą liczyć na szybką i kompleksową obsługę, a niejednokrotnie są zbywani przez pracowników większych firm. Przedsiębiorcy nie stać na takie podejście. On musi całą swoją siłę i czas włożyć w zadowolenie klienta i przytrzymanie go przy sobie, zwłaszcza jeśli pracuje sam i nie może na zbyt wielu klientów liczyć. Przedsiębiorca daje nam więc lepszą gwarancję tego, że zostaniemy potraktowani poważnie jako klienci.

Większy wybór to zawsze lepszy wybór

Im więcej firm na rynku, tym większy jako klienci mamy wybór miejsca, do którego chcemy się udać. Co to nam daje? Nie jesteśmy skazani na monopol, który jest rynkiem skrajnie niekorzystnym dla kontrahenta. Kiedy na rynku panuje monopol, to przedsiębiorca ustala ceny oraz jakość swoich usług i dowolnie nimi manipuluje tak, aby klient był zmuszony płacić jak najwięcej przy jak najmniejszym wkładzie pracy monopolisty. W przypadku otwartego rynku ze sporą konkurencją możemy spokojnie wybrać tego przedsiębiorcę, który oferuje nam najlepsze dla nas warunki, przy najkorzystniejszej dla nas cenie. To pozwala nam na utrzymanie swojej pozycji i decyzyjności na rynku.

Nowy przedsiębiorca to nowy zakres usług

To nieprawda, że na rynku już wszystko jest i nikt nie da rady dodać niczego nowego. Tak naprawdę każdy nowy przedsiębiorca wnosi coś ze sobą na rynek, niejednokrotnie swoją własną, nowatorską wizję działania, którą stara się uskutecznić. Nie zawsze jest ona korzystna dla klienta, ale może przyczynić się do rozwoju całego segmentu czy nawet rynku, co pobudza wzrost gospodarczy kraju. Tak naprawdę nigdy nie wiemy, czy właściciel tej nowej firmy nie wynalazł jakiegoś genialnego rozwiązania na problemy, które typowo spotykała do tej pory jego branża i nie usprawni jej działania tak, aby zarówno klient, jak i właściciel przedsiębiorstwa byli bardziej zadowoleni.

Ile tak naprawdę zarabia przedsiębiorca?

Jeśli chcesz założyć swój biznes, najpewniej przemawiają przez Ciebie dwie motywacje: chcesz w końcu robić to, co kochasz i to, na czym się znasz na swoim albo zależy Ci na zdobyciu większych zarobków. O ile ta pierwsza motywacja jest jak najbardziej właściwa i zapewne uda Ci się zrealizować swój plan, o tyle druga może być drogą przez mękę i przynieść Ci tylko rozczarowanie.

Czy bycie przedsiębiorcą to marzenie?

Nie do końca, a w zasadzie praktycznie w ogóle. Oczywiście jest masa osób, która świetnie odnajdzie się w roli właściciela małej firmy, ale znaczna większość będzie potrzebowała sporej ilości czasu, aby przystosować się do nowych warunków pracy i zasad panujących na rynku. Ten okres raczej nie sprzyja nam w robieniu sporych pieniędzy, a nawet możemy odnotować wtedy straty. Sporo osób zniechęca się już na tym etapie i zakładanie działalności okazuje się dla nich raczej eksperymentem, niż realnym sposobem na życie. To tylko pokazuje, jak ciężko jest trzymać się marzeń o wielkich pieniądzach i jednocześnie na poważnie prowadzić swoje przedsiębiorstwo.

Dlaczego przedsiębiorstwa nie zarabia fortuny?

To nie do końca tak, że żaden przedsiębiorca nigdy nie da rady zarobić większych pieniędzy, a raczej o to, że większość z nich tego nie zrobi. Przede wszystkim dlatego, że większość z nas prowadzi działalność jednoosobową, która często z trudem zarabia na siebie i na nasze utrzymanie, zwłaszcza w okresie pandemii. Prowadząc działalność, często ponosimy spore koszty związane z wynajmem lokalu czy maszyn, uznaniami reklamacji czy darmowymi dojazdami do klientów. Pracując na etacie, nie mamy takich problemów. Może nam się nawet wydawać, że zarabiamy więcej, pracując na swoim, ale realnie liczy się nasz dochód, a nie pieniądze, które dają nam do ręki klienci.

Jak zarabiać więcej na swoim?

Musimy zdać sobie sprawę z tego, że bycie przedsiębiorcą nie zawsze idzie w parze z byciem osobą przedsiębiorczą, bo nie są to wyrażenia tożsame. To, że ktoś prowadzi biznes, nie oznacza od razu, że chce lub może zarabiać więcej. Czasami to, co udaje nam się wypracować, jest dla nas jak najbardziej wystarczające. Najlepsze pieniądze nie pochodzą z prowadzenia samodzielnie działalności, ale inwestowaniu i zlecaniu prowadzenia ich innym. Jeśli faktycznie chcemy zarabiać i tylko to się dla nas liczy, dobrze jest rozpatrzyć właśnie inwestowanie lub tworzenie i wynajmowanie miejsc pracy, a niekoniecznie robienie wszystkiego własnymi rękami.

Zobacz także: Jak zostać przedsiębiorcą?