Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 01 listopad 2021 12:42

Pieniądze: Inflacja przebiła kolejny pułap – oszczędności zaczynają topnieć

Inflacja rośnie - co z oszczędnościami Inflacja rośnie - co z oszczędnościami

Inflacja bije kolejne rekordy, co bardzo widoczne jest już po samych cenach produktów w sklepach. GUS, czyli Główny Urząd Statystyczny podał oficjalne dane, według których inflacja w październiku wyniosła rekordowe 6,9%. Kiedy skończy się pęd cen w sklepach? Co na to banki?

 

20-letni rekord, czyli najwyższa inflacja od dwóch dekad

Tempo wzrostu inflacji jest wręcz porażające, ponieważ jeszcze miesiąc temu GUS podawał, że inflacja wynosi 5,9% i w zaledwie miesiąc wzrosła do 6,9%. Co więcej, eksperci alarmują o dalszym wzroście, co z pewnością przełoży się na wzrost cen wszystkiego. Ten sezon grzewczy może być rekordowy pod względem opłat za ogrzewanie. Warto podkreślić, że problemy z inflacją, to problem globalny, ponieważ zmagają się z nią także kraje Europy oraz Stany Zjednoczone.
Działanie inflacji jest szczególnie widoczne na cenach produktów w sklepach. W niektórych przypadkach wzrost jest już dwucyfrowy. Ceny paliw także wystrzeliły na rekordowe pułapy i nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja miała się poprawić.

Inflacja zżera nasze oszczędności

Co więcej, inflacja nie powoduje wyłącznie podwyżki cen, ponieważ ma ona także zgubny wpływ na oszczędności. Mówiąc prostym językiem, inflacja po prostu zżera oszczędności i powoduje, że pieniądze na koncie są mniej warte. Dlatego też obecnie coraz więcej osób decyduje się na inwestowanie kapitału, dzięki czemu można zachować jego wartość.
Wszystko wskazuje na to, że inflacja nadal będzie szła w górę, co jest także szczególnie niekorzystną informacją dla wszystkich kredytobiorców. Rada Polityki Pieniężnej w listopadzie z pewnością znów zdecyduje się na podniesienie stóp procentowych, przez co raty kredytów (szczególnie hipotecznych) pójdą w górę.

Artykuły powiązane

  • Turcja: Prezeska banku centralnego zmuszona do zamieszkania z mamą! Turcja: Prezeska banku centralnego zmuszona do zamieszkania z mamą!

    Wysokie ceny nieruchomości w Turcji, zwłaszcza w Stambule, stają się przyczyną nietypowych decyzji nawet dla osób na najwyższych stanowiskach. Hafize Gaye Erkan, prezeska banku centralnego Turcji, ujawniła, że konieczność radzenia sobie z rosnącymi kosztami mieszkań skłoniła ją do powrotu do domu matki. To zjawisko rzuca światło na globalny problem wzrostu cen nieruchomości, szczególnie w tureckich metropoliach, co miało miejsce również w ankietach Knight Frank.

  • RPP: Stopy procentowe znowu w dół! RPP: Stopy procentowe znowu w dół!

    W środę 4 października 2023, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję o obniżeniu stóp procentowych o 0,25 proc. To druga taka decyzja w ciągu ostatniego miesiąca i jak sie domyślamy wiąże się to z nadchodzącymi wyborami. Ale jakie są realne konsekwencje tej decyzji dla przeciętnego Kowalskiego? 

  • Inflacja: Przyczyny i skutki w Polsce Inflacja: Przyczyny i skutki w Polsce

    Istnieje wiele czynników, które mogą powodować inflację w Polsce. Najczęstsze czynniki to nierównowaga fiskalna, polityka banku centralnego oraz zmiany w podaży i popycie na dobra i usługi.

  • Pieniądze: Inflacja w listopadzie w końcu się zatrzymała? Optymistyczne dane z GUSu Pieniądze: Inflacja w listopadzie w końcu się zatrzymała? Optymistyczne dane z GUSu

    Główny Urząd Statystyczny, jak co miesiąc, opublikował dane dotyczące inflacji w tym miesiącu. Ku zdziwieniu analityków i ekspertów, inflacja wyniosła w listopadzie 17,4%, co jest pierwszym od połowy czerwca 2021 spadkiem. Ściślej mówiąc inflacja spadła także w lutym 2022, jednakże był to moment wprowadzenia tarczy inflacyjnej. Choć spadek z 17,9% do 17,4% nie oznacza mniejszej drożyzny, to jest to jednak wyraźny sygnał, że trend ogromnego i szybkiego wzrostu cen, w końcu zaczyna się przełamywać.  

  • Inflacja X.2022: Kolejny rekord! Zamiast płaskowyżu, ostry lot w górę? Inflacja X.2022: Kolejny rekord! Zamiast płaskowyżu, ostry lot w górę?

    17,9% - tyle wynosiła inflacja w październiku 2022, według wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego. Warto podkreślić, że jest to najwyższy odczyt od 26 lat, co stanowi absolutny rekord tego ćwierćwiecza. Wartość pieniądza spada z miesiąca na miesiąc, co bardzo boleśnie odbija się na gospodarce. Kiedy inflacja wyhamuje? Czy konieczne będą kolejne podwyżki stóp procentowych?