Wydrukuj tę stronę
piątek, 07 styczeń 2022 19:02

Inflacja: Kolejna bariera przebita - niepokojące dane z GUS

Inflacja w grudniu 2021 Inflacja w grudniu 2021 fot: Sylwester Niedzielski

Inflacja nie przestaje piąć się w górę, co zaczyna niepokoić już nawet osoby z rządu. Według Głównego Urzędu Statystycznego, w grudniu inflacja wyniosła aż 8,6%, co jest niemalże 1 procentowym wzrostem w porównaniu do listopada 2021. Taka sytuacja może bardzo szybko przerodzić się w dwucyfrową inflację, która będzie już trudna do opanowania. Co zamierza robić rząd oraz RPP?

 

Kolejne podnoszenie stóp procentowych - bolesna konieczność w trakcie inflacji

W tym tygodniu prezes NBP Glapiński ogłosił, że RPP znów podnosi stopy procentowe o 0,50 pkt. procentowych, do poziomu 2,25. Warto podkreślić, że taki poziom stóp procentowych nie był widziany od 2014 roku, zaś sama decyzja została podjęta w błyskawicznym tempie. Co więcej, Adam Glapiński zapowiedział, że w ciągu najbliższych tygodni stopa procentowa znów pójdzie w górę, aby w jakimś stopniu wyhamować inflację.

Czy tarcze antyinflacyjne złagodzą niebezpieczny trend?

Według GUS grudniowa inflacja wyniosła 8,6%, co jest jednym z najwyższych wyników w Europie, ponieważ wyższy poziom inflacji jest tylko w borykającej się z kryzysem gospodarczym Turcji oraz Estonii. Kolejne tarcze antyinflacyjne wprowadzane przez rząd mają na celu złagodzenie skutków wzrostu cen wszystkich produktów oraz energii czy paliw, jednakże obecnie zapowiedziane tarcze mają obowiązywać do maja 2022.
Ekonomiści potwierdzają, że galop inflacji z pewnością szybko się nie zakończy, zaś następnym progiem psychologicznym jest już dwucyfrowa inflacja. Skutek podniesienia stóp procentowych najbardziej odczuwają kredytobiorcy, którzy wzięli kredyt hipoteczny. Kolejny wzrost stóp, to kolejny wzrost rat kredytów. Wszystko wskazuje na to, że w 2022 roku takich podwyżek będzie jeszcze dość sporo.

Artykuły powiązane

  • Turcja: Prezeska banku centralnego zmuszona do zamieszkania z mamą! Turcja: Prezeska banku centralnego zmuszona do zamieszkania z mamą!

    Wysokie ceny nieruchomości w Turcji, zwłaszcza w Stambule, stają się przyczyną nietypowych decyzji nawet dla osób na najwyższych stanowiskach. Hafize Gaye Erkan, prezeska banku centralnego Turcji, ujawniła, że konieczność radzenia sobie z rosnącymi kosztami mieszkań skłoniła ją do powrotu do domu matki. To zjawisko rzuca światło na globalny problem wzrostu cen nieruchomości, szczególnie w tureckich metropoliach, co miało miejsce również w ankietach Knight Frank.

  • RPP: Stopy procentowe znowu w dół! RPP: Stopy procentowe znowu w dół!

    W środę 4 października 2023, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję o obniżeniu stóp procentowych o 0,25 proc. To druga taka decyzja w ciągu ostatniego miesiąca i jak sie domyślamy wiąże się to z nadchodzącymi wyborami. Ale jakie są realne konsekwencje tej decyzji dla przeciętnego Kowalskiego? 

  • Inflacja: Przyczyny i skutki w Polsce Inflacja: Przyczyny i skutki w Polsce

    Istnieje wiele czynników, które mogą powodować inflację w Polsce. Najczęstsze czynniki to nierównowaga fiskalna, polityka banku centralnego oraz zmiany w podaży i popycie na dobra i usługi.

  • Pieniądze: Inflacja w listopadzie w końcu się zatrzymała? Optymistyczne dane z GUSu Pieniądze: Inflacja w listopadzie w końcu się zatrzymała? Optymistyczne dane z GUSu

    Główny Urząd Statystyczny, jak co miesiąc, opublikował dane dotyczące inflacji w tym miesiącu. Ku zdziwieniu analityków i ekspertów, inflacja wyniosła w listopadzie 17,4%, co jest pierwszym od połowy czerwca 2021 spadkiem. Ściślej mówiąc inflacja spadła także w lutym 2022, jednakże był to moment wprowadzenia tarczy inflacyjnej. Choć spadek z 17,9% do 17,4% nie oznacza mniejszej drożyzny, to jest to jednak wyraźny sygnał, że trend ogromnego i szybkiego wzrostu cen, w końcu zaczyna się przełamywać.  

  • Inflacja X.2022: Kolejny rekord! Zamiast płaskowyżu, ostry lot w górę? Inflacja X.2022: Kolejny rekord! Zamiast płaskowyżu, ostry lot w górę?

    17,9% - tyle wynosiła inflacja w październiku 2022, według wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego. Warto podkreślić, że jest to najwyższy odczyt od 26 lat, co stanowi absolutny rekord tego ćwierćwiecza. Wartość pieniądza spada z miesiąca na miesiąc, co bardzo boleśnie odbija się na gospodarce. Kiedy inflacja wyhamuje? Czy konieczne będą kolejne podwyżki stóp procentowych?