Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 15 listopad 2021 18:22

Chiny: Choinki będą dopiero na nowy rok - efekt kryzysu kontenerowego

Kryzys kontenerowy i brak choinek z Chin Kryzys kontenerowy i brak choinek z Chin fot: pixabay

Wydawać mogłoby się, iż ciężki czas jest już za nami, zaś cała gospodarka ruszy w końcu z kopyta do przodu. Otóż intensywna stymulacja światowej gospodarki po pandemii koronawirusa i związanych z nim lockdownach sprawiła, że wiele łańcuchów dostaw nie wytrzymało. To właśnie z tego powodu tanie choinki z Chin będą w Europie dopiero… po nowym roku.

 

Kryzys kontenerowy, czyli mocne pokłosie koronakryzysu

Nie da się ukryć, że obecna dziś globalizacja pozwoliła nam wejść na całkowicie nowy poziom handlu. Ma to jednak także i złe strony, ponieważ dwie trzecie światowego handlu idzie drogą morską. Dlaczego tak jest? Ponieważ transport kontenerowcami jest najbardziej opłacalny i w gruncie rzeczy najszybszy.

Sytuacja rozwija się od początku pandemii, czyli Wuhan

Początek kryzysu kontenerowego rozpoczął się wraz z epidemią wirusa z Wuhan, ponieważ pierwszy lockdown w Chinach trwał 20 dni. Wówczas wszystkie porty były całkowicie zamknięte, wstrzymano ruch na lotniskach, co doprowadziło do światowej stagnacji. Branża logistyczna odczuła to bardzo drastycznie, ponieważ Chiny są dziś jedną z najważniejszych światowych gospodarek.

Kolejne następstwa kryzysu kontenerowego

Kolejne wydarzenia działały na zasadzie kuli śnieżnej, ponieważ następne lockdowny (tym razem w Ameryce i Europie) doprowadziły do jeszcze większych przestojów w światowym łańcuchu dostaw. To właśnie dlatego dziś zmagamy się z kryzysem chipów, czy tak zwanym kryzysem kontenerowym.
Dziś nadal wiele branży zmaga się z brakami dostaw oraz gigantycznymi opóźnieniami. Jednym z takich głośnych opóźnień jest to, że z dużym prawdopodobieństwem do Europy nie dotrą na święta tanie choinki z Chin, zaś ich obsuwa potrwa około 2-3 tygodni. Pandemia pokazała, że opieranie światowej gospodarki na handlu morskim może być zwodnicze i doprowadzić do poważnych kryzysów całych sektorów.

Artykuły powiązane

  • Chiny: Wybuch w restauracji w Yanjiao Chiny: Wybuch w restauracji w Yanjiao

    W restauracji w miejscowości Yanjiao w północno-wschodnich Chinach doszło do tragicznego wybuchu, który wstrząsnął lokalną społecznością. Co wydarzyło się tego dnia? Wybuch miał miejsce w środę około godz. 8 rano lokalnego czasu, wstrząsając parterem czteropiętrowego budynku. Potężna eksplozja spowodowała uszkodzenia okolicznych budynków, wybijając okna i wywołując paniczną ucieczkę mieszkańców.

  • Węgry: Chińscy policjanci będą prowadzić patrole w kraju Węgry: Chińscy policjanci będą prowadzić patrole w kraju

    Porozumienie między Węgrami a Chinami, które pozwala na patrolowanie terenu przez chińskich policjantów, budzi wiele kontrowersji i pytań co do konsekwencji tej współpracy. Choć początkowo porozumienie to spotkało się z niewielkim zainteresowaniem, jego istnienie stało się szeroko znane po doniesieniach niemieckiego dziennika "Die Welt".

  • Malediwy: Umowa o pomocy wojskowej z Chinami Malediwy: Umowa o pomocy wojskowej z Chinami

    Malediwy ogłosiły we wtorek podpisanie umowy o "pomocy wojskowej" z Chinami, co stanowi istotny krok w kierunku prochińskiej polityki w archipelagu. To kolejny przejaw zmiany kursu po wyborze prezydenta Mohameda Muizzu, który obiecał zacieśnienie stosunków z Pekinem i odwołanie indyjskiego personelu wojskowego z wysp.

  • Chiny: Egzekucja pary, która wypchnęła z okna dwójkę dzieci Chiny: Egzekucja pary, która wypchnęła z okna dwójkę dzieci

    Chiny obiegają szokujące wieści o egzekucji pary, Zhang Bo i Ye Chengchen, skazanych na karę śmierci za bestialskie zabójstwo dwójki małych dzieci. Sprawa wstrząsnęła krajem, gdy ujawniono, że para zinscenizowała tragiczny upadek swoich dzieci z wysokości wieżowca, aby móc zacząć nowe życie. Motywy określone przez sąd jako "wyjątkowo nikczemne" i "szczególnie okrutne" wywołały oburzenie w społeczeństwie.

  • Chiny: Silne trzęsienie ziemi w regionie Xinjiang Chiny: Silne trzęsienie ziemi w regionie Xinjiang

    Wtorek nad ranem przyniósł niebezpieczne wstrząsy ziemi w zachodnich Chinach, w słabo zaludnionym regionie Xinjiang. Trzęsienie o magnitudzie 7,1 st. pozostawiło po sobie zniszczone domy, rannych oraz wyzwania dla służb ratunkowych. Incydent miał miejscw w rejonie, gdzie głównie zamieszkują Ujgurzy, mniejszość etniczna, już wcześniej dotknięta brutalną polityką asymilacji.