Wydrukuj tę stronę
wtorek, 07 grudzień 2021 14:20

Blackout: Coraz gorsza sytuacja systemu energetycznego w Polsce – czy grozi nam brak prądu?

Brak prądu w Polsce Brak prądu w Polsce fot: Sylwester Niedzielski

W poniedziałek 6 grudnia okazało się, że z powodu braku wiatru i planowanych prac remontowych, w polskim systemie energetycznym brakuje mocy. Z pomocą przyszła Szwecja, która uruchomiła rezerwową elektrownie opalaną ropą naftową. Dlaczego Polska stanęła na skraju blackout, skoro jeszcze chwilę temu eksportowaliśmy energię elektryczną do państw ościennych?

 

Brak wiatru, planowane prace remontowe, czyli kulisy poniedziałkowego deficytu energii

PSE, czyli Polskie Sieci Energetyczne oświadczyły w komunikacie, iż skala niedoboru mocy jest istotna i w niektórych godzinach przekracza nawet 1000 megawatów. Po weekendzie, który przyniósł ochłodzenie i opady śniegu, okazało się, ze zapotrzebowanie na energię elektryczną jest znacznie większe, niż się tego spodziewano.
Powodem takiego deficytu prądu było nie tylko zwiększone zapotrzebowanie, ale także brak wiatru (który drastycznie zmniejszył efektywność elektrowni wiatrowych) i planowane wyłączenia konkretnych bloków energetycznych.
W poniedziałek wyłączono 906-megawatowy blok węglowy w elektrowni w Opolu – wyłączenie potrwać ma do 23 grudnia. W elektrowni Kozienice wyłączono blok węglowy o mocy 566-megawatów z powodu nieplanowanych awarii w trakcie weekendu.

Szwecja przyszła na ratunek. Czy bez Turowa grozi Polsce blackout?

W kryzysowej sytuacji przyszła nam z pomocą Szwecja, która uruchomiła dla Polski elektrownie opalaną ropą naftową. Ze względu na umowy międzynarodowe, pomoc okazali także operatorzy energetycznie z Litwy, Niemiec i Ukrainy.
Sytuacja ta pokazuje, że blackouty zapowiadane przez agencję rządowe niektórych krajów Europy, są jak najbardziej prawdopodobne. W obecnej sytuacji dodatkowego znaczenia nabiera wyrok TSUE o zamknięciu kopalni węgla w Turowie. Wówczas pobliską elektrownia musiałaby zostać zamknięta, co jeszcze mocniej przybliża widmo blackoutu.
Stacja ta pokazuje, że jedynym sposobem na zapewnienie Polsce bezpieczeństwa energetycznego jest budowa elektrowni atomowych.

Artykuły powiązane

  • RPP: Stopy procentowe znowu w dół! RPP: Stopy procentowe znowu w dół!

    W środę 4 października 2023, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję o obniżeniu stóp procentowych o 0,25 proc. To druga taka decyzja w ciągu ostatniego miesiąca i jak sie domyślamy wiąże się to z nadchodzącymi wyborami. Ale jakie są realne konsekwencje tej decyzji dla przeciętnego Kowalskiego? 

  • Najwięcej kobiet kieruje firmami założonymi ponad 50 lat temu - analiza danych KRS pod kątem wieku i płci Najwięcej kobiet kieruje firmami założonymi ponad 50 lat temu - analiza danych KRS pod kątem wieku i płci

    Pierwsza analiza pod względem wieku i płci 811 tys. osób zajmujących ponad milion stanowisk wskazuje, że blisko co trzecie kluczowe stanowisko w firmach zarejestrowanych w Polsce zajmuje kobieta. Największy udział kobiet zanotowano w grupach skrajnych: najmłodszej – w wieku do 23 lat oraz najstarszej – powyżej 70 lat. Po raz kolejny okazuje się, że kobiety dominują w usługach. Jednymi z najczęściej różnicujących w biznesie kontekstów są płeć oraz wiek.

  • Elektrownia atomowa: To przyszłość dla Polski? Elektrownia atomowa: To przyszłość dla Polski?

    Energetyka w Polsce nadal w 65% oparta jest na węglu. Surowcu, od którego niedawno zadeklarowaliśmy się odejść pod naciskiem coraz ostrzejszej polityki Unii Europejskiej. Nacisk ten spowodowany jest negatywnym wpływem węgla na środowisko naturalne i przyczynia się do zmian klimatu.

  • Gaz ziemny: Czy warto inwestować? Gaz ziemny: Czy warto inwestować?

    Ponieważ zapotrzebowanie na paliwo stale rośnie, inwestorzy coraz bardziej koncentrują się na gazie ziemnym. Ropa i gaz są postrzegane jako pośrednie źródło energii między „brudnymi paliwami”, które pozostawiają ślad środowiskowy, a inteligentnym przeznaczeniem energii Ziemi ze względu na jej własne właściwości energetyczne i niezaprzeczalne korzyści środowiskowe w porównaniu z innymi paliwami kopalnymi.

  • Pieniądze: 400 zł więcej na rękę dla pracownika – jak to zrobić? Pieniądze: 400 zł więcej na rękę dla pracownika – jak to zrobić?

    Jeżeli rząd naprawdę chce pomóc pracownikom, to każdorazową podwyżkę pensji minimalnej powinien powiązać z proporcjonalną podwyżką kwoty wolnej od podatku. Dopiero wtedy podwyżka będzie naprawdę odczuwalna, a rosnące koszty pracy nie będą zagrażały wypłacalności pracodawców. Na rządowej szczodrobliwości najwięcej zyskują dziś politycy.